"הסערה בנגב מתחוללת בזמן שאנו כלל לא אמורים לטעת עצים"

"סערת הנטיעות בנגב מתחוללת בשנת שמיטה שבה האדמה מבקשת לנוח ואנו כלל לא אמורים לטעת עצים" – הסופר אהרן אריאל לביא

"הסערה בנגב מתחוללת בזמן שאנו כלל לא אמורים לטעת עצים"

בתוך הקלחת הציבורית סביב הנטיעות בנגב, ההתפרעויות בדרום והמשבר הקואליציוני, מציע אהרן אריאל לביא, היזם החברתי ותושב הנגב, בשיחה עם נתנאל סמריק מבית ההוצאה לאור קונטנטו נאו, התבוננות אחרת.

"אחד הדברים שנשכחו בשיח, לטעמי, הוא העובדה שמדובר בכלל בשנת שמיטה, שנה בה אנו כלל לא אמורים לטעת עצים. יש מי שיגידו שבשל ההיבט הלאומי ראוי לנטוע עצים גם בשמיטה, אך אני מציע נקודת מבט אחרת, מבלי להיכנס להיבט ההלכתי, ו/או הפוליטי".

"אחד הדברים המרכזיים שהשמיטה מבקשת ללמד אותנו הוא שהאדמה לא שייכת לנו, בני האדם, באופן מוחלט, והיא ניתנה לנו תחת הסכם ומגבלות מסויימות. יש לנו חירות רבה, אך היא אינה מוחלטת. תפקידנו למצוא את הדרך לאזן בין מטרות וערכים שמתנגשים", אומר לביא, שספרו החדש "שבע" עוסק בהיבטים הכלכליים והחברתיים של שנת השמיטה.

המועד להשקת הספר בעברית ובאנגלית, הוא ט"ו בשבט, שכבר הפך לסוג של "יום כדור הארץ היהודי", גם אם אינו כזה במקורות. הוא מאפשר לנו להרחיב את השיחה ולחשוב גם על ההיבטים הסביבתיים הרחבים יותר של שימוש באדמה ונטיעת עצים.

"אני תושב עוטף עזה, ורוכב אלפי קילומטרים בשנה על אופני הרים באזור, ואני בהחלט בעד ייעור נכון ומבוקר של חלקים מהנגב. מצד שני, השמיטה היא מנגנון עתיק יומין, ואנו לא אמורים לנהל אותו על פי צרכים אקטואליים כאלו ואחרים, פרט לפיקוח נפש של ממש. אולי אפשר להשתמש בהזדמנות הזו להורדת גובה הלהבות" אומר לנו לביא.

"מלכתחילה גוף ממלכתי כמו קק"ל לא אמור לבצע נטיעות בשנת שמיטה, כשם שגוף ממלכתי כמו צה"ל לא אמור להתאמן בשבת, למרות שלשני הדברים יש היבטים לאומיים וביטחוניים חשובים מאוד. זה לא קשור לעמדות ואמונות פרטיות, שם כל אחד עושה מה שהוא רוצה, אלא למרכיבים בסיסיים של מדינה יהודית".

הסופר והיזם החברתי, אהרן אריאל לביאעטיפת הספר
נתניהו בבני-ברק והלקח החינוכי
צחנת מוות • איך אנו מונעים את הסיפור הבא
הרב אורי זוהר זצ"ל: מחיי משחק לחיי תכלית ותוכן
החשיבות המרכזית שבדברי פינדרוס אודות בית המשפט העליון • טור דעה
כל אברך – נשק על ירך! מאמר מיוחד בעקבות הפיגועים בערים החרדיות
נעדרים במגזר החרדי: לא לוותר על אף יהודי • טור כואב
בבין הזמנים "כולנו נפגשים" בבית המדרש
מעון רה"מ הוא לא בית במשחק מונופול
עד דלא ידע: שמחה שאינה תלויה בדבר
מה עומד מאחורי מה שקורה בשמעון הצדיק