"הסערה בנגב מתחוללת בזמן שאנו כלל לא אמורים לטעת עצים"

"סערת הנטיעות בנגב מתחוללת בשנת שמיטה שבה האדמה מבקשת לנוח ואנו כלל לא אמורים לטעת עצים" – הסופר אהרן אריאל לביא

"הסערה בנגב מתחוללת בזמן שאנו כלל לא אמורים לטעת עצים"

בתוך הקלחת הציבורית סביב הנטיעות בנגב, ההתפרעויות בדרום והמשבר הקואליציוני, מציע אהרן אריאל לביא, היזם החברתי ותושב הנגב, בשיחה עם נתנאל סמריק מבית ההוצאה לאור קונטנטו נאו, התבוננות אחרת.

"אחד הדברים שנשכחו בשיח, לטעמי, הוא העובדה שמדובר בכלל בשנת שמיטה, שנה בה אנו כלל לא אמורים לטעת עצים. יש מי שיגידו שבשל ההיבט הלאומי ראוי לנטוע עצים גם בשמיטה, אך אני מציע נקודת מבט אחרת, מבלי להיכנס להיבט ההלכתי, ו/או הפוליטי".

"אחד הדברים המרכזיים שהשמיטה מבקשת ללמד אותנו הוא שהאדמה לא שייכת לנו, בני האדם, באופן מוחלט, והיא ניתנה לנו תחת הסכם ומגבלות מסויימות. יש לנו חירות רבה, אך היא אינה מוחלטת. תפקידנו למצוא את הדרך לאזן בין מטרות וערכים שמתנגשים", אומר לביא, שספרו החדש "שבע" עוסק בהיבטים הכלכליים והחברתיים של שנת השמיטה.

המועד להשקת הספר בעברית ובאנגלית, הוא ט"ו בשבט, שכבר הפך לסוג של "יום כדור הארץ היהודי", גם אם אינו כזה במקורות. הוא מאפשר לנו להרחיב את השיחה ולחשוב גם על ההיבטים הסביבתיים הרחבים יותר של שימוש באדמה ונטיעת עצים.

"אני תושב עוטף עזה, ורוכב אלפי קילומטרים בשנה על אופני הרים באזור, ואני בהחלט בעד ייעור נכון ומבוקר של חלקים מהנגב. מצד שני, השמיטה היא מנגנון עתיק יומין, ואנו לא אמורים לנהל אותו על פי צרכים אקטואליים כאלו ואחרים, פרט לפיקוח נפש של ממש. אולי אפשר להשתמש בהזדמנות הזו להורדת גובה הלהבות" אומר לנו לביא.

"מלכתחילה גוף ממלכתי כמו קק"ל לא אמור לבצע נטיעות בשנת שמיטה, כשם שגוף ממלכתי כמו צה"ל לא אמור להתאמן בשבת, למרות שלשני הדברים יש היבטים לאומיים וביטחוניים חשובים מאוד. זה לא קשור לעמדות ואמונות פרטיות, שם כל אחד עושה מה שהוא רוצה, אלא למרכיבים בסיסיים של מדינה יהודית".

הסופר והיזם החברתי, אהרן אריאל לביאעטיפת הספר
הגר"ב שרייבר: תרבות יוון בדרך הלימוד
חג האורים • האור שמסתתר מאחורי היוונים והמתייוונים של 2022
המכשירים הכשרים והשוחט יצחק אדלר
הון, שילטון ועולם תחתון: בשביל מה אתם שמה?
בשידוכים?! הקשר האמיתי נוצר אחרי הנישואים
מה היה? מה יהיה? פרנויה על רקע העבר והעתיד שפעמים קוטעת חיים
הספד הגרי"ג אדלשטיין על הגר"א ארלנגר
קצת יותר ממה שידעתם על 'שמחת בית השואבה'
חג האסיף: הסוכה - מקום וזמן לעשות 'חושבים'
על מה יום כיפור - לא יכול לכפר?