אלקין: "לא משנה כמה מנדטים יקבל, לפיד לא מסוגל להקים ממשלה"

שר השיכון, מאדריכלי איחוד המחנה הממלכתי, מציג את הקווים האדומים שלו • "אם לנתניהו יהיו 61 מנדטים, נשרת את הציבור מהאופוזיציה"

אלקין: "לא משנה כמה מנדטים יקבל, לפיד לא מסוגל להקים ממשלה" ח''כ זאב אלקין

השר זאב אלקין, אחד מאדריכלי האיחוד של המחנה הממלכתי, מתייחס בראיון ל"ישראל היום" לטענות שהוא וגדעון סער חברו לאנשי שמאל, מדגיש כי הוא לא מתבייש בדעותיו כאיש ימין, איננו מתעלם מההבדלים בינו לבין גנץ ואיזנקוט אך מתעקש כי הם הגיעו להבנות ביניהם בנושא המדיני.

בינתיים האיחוד שלכם לא מתרומם, למה?

"מאז האיחוד אנחנו הרשימה השלישית בגודלה, ומאז שהתחברנו נתניהו איננו מגיע ל־61, אז המטרות של לבלום את נתניהו ולייצר אופציה שלישית לשתי האופציות של ממשלה עם נתניהו או בחירות שישיות הושגו".

אתם מפלגה קטנה. מי שרוצה להחליף את נתניהו יכול להצביע לפיד שיש לו יותר סיכוי להקים ממשלה?

"לפיד, לפי כל המספרים, לא יכול להקים ממשלה. זה לא משנה כמה מנדטים יהיו לו כי הוא לא מסוגל לחצות את הגושים. האופציה היחידה שלו זו ממשלה עם המשותפת ובאופציה הזאת אנחנו לא ניקח חלק. גנץ הוא האדם היחיד שמוכנים לעבוד איתו משני הגושים ויכול לאחד ולהקים ממשלה".

לפיד רוצה לגרור לבחירות שישיות כדי להישאר ראש ממשלה?

"ברור שההמשך של האופציה הקיימת זו האפשרות היחידה שלו להיות ראש ממשלה, בלי לטעון שהוא פועל לכך במכוון. אין אופציה אחרת שהוא יכול להרכיב ממשלה בראשותו אלא רק להמשיך בממשלת מעבר".

אתה אומר שאתם בית לימין, אבל איזנקוט התבטא נגד ההתיישבות ביהודה ובשומרון ונגד ביטול חוק ההתנתקות שאתה הצבעת בעדו בעבר.

"האמירה של איזנקוט נאמרה בקשר לביטול ההתנתקות ברצועת עזה, ולמרות שהתנגדו להתנתקות אנחנו מבינים שזה לא רלוונטי להחזיר את ההתיישבות הישראלית לרצועת עזה. לגבי צפון השומרון לא שיניתי את דעתי, אנחנו רואים חשיבות בהקמת יישובים ביו"ש בכל מקום. איזנקוט, כמונו, חושב שיש לחזק את ההתיישבות ביו"ש. גיבשנו מסמך מדיני שיש לנו עליו הסכמות".

איזנקוט אמר שצריך לפנות את חומש. אתה חושב שצריך לפנות אותם?

"בסופו של דבר בחומש יש בעיה מול החוק, וגם הישיבה נמצאת על קרקע פרטית ואני לא חושב שבשביל להצדיק התיישבות ביו"ש צריך לעשות את זה על קרקע פרטית, יש אדמות מדינה. ההתיישבות חייבת להיות לפי החוק. נתניהו פינה את חומש הרבה פעמים. בממשלה האחרונה ביקשתי שלא לפנות את חומש אחרי הפיגוע כי חשבתי שזה יהיה פרס לטרור. מי שהולך לחומש היום יודע שהוא פועל שלא לפי החוק והוא יודע שהוא יפונה משם".

מה אתה חושב על הפגישות של גנץ עם אבו מאזן?

"אני לא הייתי רץ לפגוש את אבו מאזן, אבל עלי אין אחריות ביטחונית לחיי תושבים. לא יודע מה הייתי עושה בתור שר ביטחון, אני לא חסיד של הפגישות איתו. יש לנו ביקורת על אבו מאזן, גם לגנץ יש. מצד שני, ממשלות ישראל לדורותיהן מנהלות שיח ביטחוני עם הרשות. גנץ הוא שר הביטחון והאחריות עליו, הוא סבור שכדי לבסס את שיתוף הפעולה הביטחוני נכון להיפגש עם אבו מאזן אז אני מבין את זה, גם אם אני הייתי רוצה לנהוג אחרת".

איזנקוט אמר שעם 12 מנדטים לא לגיטימי לדרוש ראשות ממשלה, אתה מסכים?

"שאלת הלגיטימיות נקבעת רק במבחן אחד – בהחלטה של רוב בכנסת לתמוך בממשלה, זה החוק. אבל הוא צודק שעם 12 מנדטים יהיה מאוד קשה להקים ממשלה ועם 15 או 17 מנדטים יהיה יותר קל".

איך תקימו ממשלה? החרדים אומרים שיילכו עם נתניהו לאופוזיציה.

"בוא נשאיר משהו לאחרי הבחירות, מספיק לקחת ברצינות אמירות של ראשי בלוק נתניהו לפני הבחירות. אם נתניהו לא יגיע ל־61 נראה שינויים גם בתוך הבלוק וגם בליכוד".

אתם תסכימו לכך שנתניהו יהיה ראש ממשלה חליפי וגנץ ראש ממשלה ראשון?

"לא נסכים להחזיר את נתניהו לראשות ממשלה בשום קונסטלציה. אם לנתניהו יהיו 61 מנדטים לממשלה, נלך לשרת את הציבור מהאופוזיציה".

בחירות שישיות, או ממשלה עם נתניהו כשהוא שני ברוטציה?

"אם לא יהיו לנתניהו 61 אנחנו נצליח להקים ממשלה. אני לא עונה על שאלה לא רלוונטית, לא נהיה בצומת הזה, פשוט נקים ממשלה".

בימים האחרונים נתניהו הסכים לדרישת החרדים להתחייב להשוואת תקצוב תלמודי התורה שלהם למגזר הכללי גם ללא לימודי ליבה. החרדים אומרים שהם ידרשו את זה כתנאי לכל ממשלה. אתם רוצים להקים איתם ממשלה, תסכימו לזה?

"זה בדיוק מה שנתניהו – זורק הבטחות ללא בסיס, חוצה את כל הקווים האדומים, הוא יודע שגם הוא לא יכול לקיים את זה. אנחנו לא במשחק הזה, מגוחך להתייחס לזה, זו הבטחה שחוצה את כל הקווים האדומים, לא נסכים לזה".

אתה בעד תחבורה ציבורית בשבת?

"חשוב שתישמר הזהות של השבת, יותר נכון להעביר את ההחלטות לשלטון המקומי ופחות לשלטון המרכזי. דברים שייעשו בבני ברק יהיו מסוג אחד, וברמת גן יהיו מסוג אחר. כל עיר תדע בצורה מדויקת להחליט על נושא השבת בתחומה תוך התחשבות בציבורים השונים. מרב מיכאלי הולכת בקו קיצוני, אני לא חושב שזה נכון להשתמש בכוח פוליטי כדי לשנות סטטוס קוו, זה צריך להיעשות בהסכמה".

איתמר בן גביר יהיה איתכם בממשלה? גם לא בממשלה רחבה?

"לא תראה אותנו באותה ממשלה עם בן גביר".

אתה מצטרף לקריאה של גנץ שהמשותפת תמליץ עליכם לנשיא?

"לא נקים ממשלה שתלויה במשותפת לא מבחוץ ולא מבפנים. לגבי המלצות - כל אחד מוכן לקבל גם ממפלגות שהוא לא מכניס לקואליציה".

איזה שר תרצה להיות בממשלה הבאה?

"אשמח להמשיך בתפקיד שר השיכון".

לראשונה מזה עשור: ישראל והאיחוד האירופי מחדשות את הדיאלוג הכלכלי
סקר מנדטים: גוש נתניהו עם 59 מנדטים, הבית היהודי לא עובר
לראשונה במועצת העיר בני ברק: חבר המועצה יעקב וידר עורך פיליבסטר
בן גביר ליועמ"שית: עצרי באופן מיידי את ההסכם של לפיד עם לבנון
"מצטט פרסומים של משפחת נתניהו": חשוד סווג לפי דעה פוליטית
סמוטריץ': "אני אהיה שר חינוך מצוין - אטפל בהסתה"
לפיד באו''ם: שתי מדינות לשני עמים - הדבר הנכון לביטחון ישראל
מחריפים את המאבק: "בני גנץ משבש את חיי המתיישבים ביו"ש"
מסתמן: לפיד יציע את ''פתרון'' שתי המדינות
ח"כ אשר: "ליברמן לא מבדיל בין קנייטש לכובע עגול"