בית המלוכה הבריטי: הנסיך פיליפ הלך לעולמו בגיל 99

מארמון בקינגהאם נמסר כי "הוד מעלתו נפטר הבוקר בשלווה בטירת וינדזור" • לפני כחודש שוחרר מבית החולים המלך אדוארד בלונדון, לאחר תקופת האשפוז הארוכה ביותר ש...

בית המלוכה הבריטי: הנסיך פיליפ הלך לעולמו בגיל 99 הנסיך פיליפ

מארמון בקינגהאם נמסר כי "הוד מעלתו נפטר הבוקר בשלווה בטירת וינדזור" • לפני כחודש שוחרר מבית החולים המלך אדוארד בלונדון, לאחר תקופת האשפוז הארוכה ביותר שעבר • הנסיך פיליפ היה בן הזוג המלכותי מאריך הימים ביותר בהיסטוריה של בית המלוכה בבריטניה

הנסיך פיליפ, הדוכס מאדינבורו, בעלה של המלכה אליזבת השנייה, הלך היום (שישי) לעולמו בגיל 99 - כך נמסר מארמון בקינגהאם, כפי שפורסם בישראל היום.

"בצער עמוק, המלכה הודיעה על מות בעלה האהוב, הוד מלכותו הנסיך פיליפ, דוכס אדינבורו. הוד מעלתו נפטר הבוקר בשלווה בטירת וינדזור. פרטים נוספים יימסרו בבוא העת. המשפחה המלכותית מצטרפת לאנשים ברחבי העולם באבל על אובדנו", נכתב בציוץ בחשבון הרשמי של ארמון בקינגהאם בטוויטר.

ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, ספד לפיליפ ואמר: "הוא ייזכר תמיד בשל עמידתו האיתנה לצד המלכה, לא רק כדוכס ואיש סוד אלא גם כבעל שנתן לה את התמיכה והכוח למשול שבעים שנה. מחשבותיה של האומה ותפילותיה מכוונת אל הוד מעלתה ומשפחת המלוכה ברגעים אלו".

כלי התקשורת במדינה חשפו כי הנסיך ביקש שלא יציגו את גופותו בקתדרלת ווסטמיניסטר כפי שנהוג ובמקום הלוויה ממלכתי תתתקיים הלוויה צבאית מצומצמת בארמון ווינדזור. מועד ההלוויה לא ידוע וכן מספר המוזמנים, זאת בשל מגפת הקורונה בבריטניה.

סמוך לארמון באקינגהם במרכזה של הבירה לונדון החלה התגודדות של אבלים שהניחו זרים סמוך לשער הארמון לזכרו של הנסיך. הדגלים במדינה הורדו לחצי התורן.

לפני כחודש שוחרר פיליפ מבית החולים המלך אדוארד בלונדון, לאחר תקופת האשפוז הארוכה ביותר שעבר. הנסיך פיליפ היה בן הזוג המלכותי מאריך הימים ביותר בהיסטוריה של בית המלוכה בבריטניה.

הנסיך פיליפ נולד באי קורפו, בנם של הנסיך אנדריאס מיוון והנסיכה אליס מבאטנברג. אמו של הנסיך פיליפ הייתה חסידת אומות העולם שהצילה את חייהם של יהודים במהלך הכיבוש הנאצי ביוון.

פיליפ עזב את יוון כתינוק והתחנך בבריטניה. הוא התגייס לחיל הים במהלך מלחמת העולם השנייה ושירת במשחתות שליוו שיירות של בעלות הברית בים התיכון ובאוקיינוס האטלנטי.

הוא נישא לנסיכה אליזבת בשנת 1946 לאחר שאביה המלך נתן את הסכמתו לשידוך בתנאי שיחכו ליום הולדתה ה-21 של הנסיכה. השניים החלו את ההתכתבות ביניהם כשהנסיכה הייתה בת 13.

כשהוכתרה אליזבת למלוכה בשנת 1952 לקח פיליפ את התפקיד של מלווה המלכה. לשניים נולדו ארבעה ילדים, הנסיך צ'ראלס, הנסיכה אן, הנסיך אנדרו והנסיך אדוארד. לפיליפ עשרה נכדים ושני נינים.

ביידן לנתניהו: תומך בזכותה של ישראל להגן על עצמה אך מקדם הפסקת אש
אוסטריה הוסיפה את חיזבאללה לרשימת ארגוני הטרור בחוק הסמלים
ראש הממשלה נתניהו שוחח בטלפון עם נשיא ארה״ב ג׳ו ביידן
ארדן דורש ממועצת הביטחון: "גנו בחריפות את התקפות הטרור מעזה "
העיתונאית יונה לייבזון: ישראל אינה זקוקה לתמיכה של ארה"ב
נתוני הסוכנות היהודית נחשפים: זינוק בבקשות העלייה ממדינות מערביות
שרת התפוצות: "דור העתיד נמצא בסכנת הכחדה"
הנשיא קורא לטפח את הקשר עם "השבט החמישי"
בעולם: סערות במימדים וערים שנגרפות
פלא הבריאה: סנאי גונב אוכל לציפורים • צפו