יום לפני הניתוח שכשל - פרופ' אש הוזהר בנוגע למנהלת ביה"ח וולפסון

סמוך להליך שגרם למות החולה, התריע מבקר הפנים בביה"ח על תפקודה של ד"ר אנגל בפני מנכ"ל משרד הבריאות • וולפסון: "המקרה נבדק בשקיפות"

יום לפני הניתוח שכשל - פרופ' אש הוזהר בנוגע למנהלת ביה"ח וולפסון אילוסטרציה

גילויים חדשים בפרשת הניתוח הכושל בוולפסון, שנחשפה ב"ישראל היום". מתברר כי יום אחד בלבד לפני ההליך, שהסתיים במות החולה, הזהיר מבקר הפנים של ביה"ח וולפסון את מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' נחמן אש, מליקויים קשים ומתמשכים בניהול בית החולים, כך פורסם ב'ישראל היום'.

ל"ישראל היום" נודע כי ביום שקדם לניתוח נפגש מבקר הפנים של בית החולים, אסף גנץ, עם המנכ"ל אש והתריע בפניו על חששותיו בנוגע לתפקודה של מנהלת בית החולים, ד"ר ענת אנגל. כמו כן, הציג גנץ בפני פרופ' אש את ההתרעות החמורות שהעלה בשנים האחרונות בפני משרד הבריאות בנוגע לפעילותה של ד"ר אנגל. ההתרעות נגעו לאיכות הטיפול שמקבלים החולים בוולפסון, וכן לכלי הפיקוח של משרד הבריאות על בית החולים.

עוד מתגלה כעת כי בהנהלת וולפסון לא דיווחו ביוזמתם למשרד הבריאות על החשד לתקלה בניתוח שגרמה למות המטופל - וזאת, בניגוד להוראות משרד הבריאות והחוק, שלפיהן יש לדווח על מקרים כאלה בתוך 24 שעות.

רק חמישה ימים לאחר ביצוע ההליך נודע למשרד הבריאות על החשד למחדל בניתוח, והדבר קרה רק הודות לפנייתו של מבקר בית החולים אסף גנץ למבקרת משרד הבריאות, ציפי הלמן. האחרונה ביקשה ממנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' אש, לבדוק את הפרשה.

פעלו בניגוד להנחיות

עוד עולה בפרשה זו כי הרופאים והמנהלים בוולפסון לא דיווחו למשפחה באופן מלא על החשד לתקלה הקטלנית, וכי בניגוד לחובה שקבע משרד הבריאות, בבית החולים לא הציעו למשפחה לבצע נתיחה לשם גילוי סיבת המוות. הנחיות הלשכה לאתיקה בהסתדרות הרפואית, חשוב לומר, קובעות כי יש ליידע את החולה מוקדם ככל האפשר על כל מקרה של תקלה בטיפול הרפואי.

"הרופאים בוולפסון לא אמרו לי כלום על תקלה או טעות בניתוח, אלא רק שהוא הסתבך ושמצבו של אבי קשה", אמרה ל"ישראל היום" בתו של החולה שנפטר, "לא חשבתי שהוא לא ייצא מהניתוח. טעויות יכולות לקרות, אבל השאלה היא, איך אפשר היה למנוע זאת?"

אתמול נחשף ב"ישראל היום" כי במהלך ניתוח של חולה סרטן הריאה בן 83 בוולפסון, גרם בטעות הרופא המנתח לקרע גדול בלב - שגרם לדימום קשה ולמותו של המטופל.

הניתוח, שנערך ב־19 באפריל, היה הניתוח הראשון שעשה בוולפסון ד"ר פראס אבו עכר, לאחר שבתחילת אפריל מונה לנהל את היחידה לניתוחי חזה בבית החולים.

אלא שהסיבוך הטרגי פתח תיבת פנדורה, שהעלתה שאלות מטרידות ביותר על ניהול ביה"ח וולפסון. לאחר שיו"ר ועד הרופאים בוולפסון ומנהל המכון האונקולוגי בבית החולים, ד"ר רונן ברנר, כתב לפני שבוע למנהלת בית החולים ד"ר אנגל מכתב יוצא דופן בחומרתו. במכתב דרש חקירה של הפרשה, והעלה טענות קשות על התנהלות ד"ר אנגל ועל מינויו של ד"ר אבו עכר.

המכתב נשלח לאחר שמנהל מחלקת ניתוחי לב וחזה בוולפסון, ד"ר חגי דקל, התריע בפני ד"ר אנגל לא למנותו לתפקיד זה; היא, מצידה, מינתה את ד"ר אבו עכר לתפקיד בכל זאת, ובלי להתייעץ עם ד"ר דקל.

"תשובות, ועכשיו"

"מכיוון שמדובר בחולה אשר נמצא בטיפולי זה ארבע שנים והיה יקר לליבי, אני מבקש לקבל דו"ח מפורט על נסיבות המקרה", כתב ד"ר ברנר, "יש ליידע את משפחת החולה לגבי נסיבות המינוי של ד"ר אבו עכר ונסיבות הכשל הניתוחי. לנוכח נסיבות מינויו של ד"ר אבו עכר על ידי ד"ר אנגל, עולה השאלה אם קיימת אחריות ישירה של אנגל לכישלון הניתוח ולמות החולה. כיו"ר ועד הרופאים בוולפסון ובשם רופאי בית החולים, נבקש תשובות מיידיות לכשל שעלה בחיי אדם".

מוולפסון נמסר בתגובה כי "לדברי ד"ר חגי דקל, דבריו שצוטטו אינם מדויקים והוצאו מהקשרם. מדובר במטופל שהיה, לצערנו, במצב קשה מאוד. בית החולים בודק את פרטי המקרה בשקיפות, ומשרד הבריאות מכיר את פרטי המקרה".

משרד הבריאות: לא נפרט

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי "עם היוודע המקרה פנה משרד הבריאות לבית החולים לקבלת דיווח על המקרה. המשרד החל בבדיקת הנושא ובכלל זה הדיווח של בית החולים כמתבקש באירועים כאלה. אין בכוונתנו לפרט תוכנן של שיחות שמקיים מנכ"ל המשרד ולא ברור מה הקשר בין השיחה לבין המקרה הנדון".

פעם שלישית בשלושה ימים: גבר במצב קשה בעקבות הכשת נחש
יהודי נפצע קל לאחר שהותקף בעיסאוויה על ידי פלשתינים
שוב: נציב הכבאות אוסר להדליק מדורות בל''ג בעומר
הובא למנוחות לוחם הימ''מ נועם ז''ל
בג״ץ קבע: פרויקט הרכבל ייצא לדרך
החל ממחר: תרגילי התרעות ברחבי הארץ
בני ברק: תקציב התברואה והניקיון קוצץ והועבר לתקציב החגיגות
ראש העיר ירושלים משה ליאון הפתיע: "נתקצב ציוד עבור תלמודי התורה"
ברית מילה נערכה בדרך ליישוב חומש
שלושה גנבי קורקינט ואופניים נעצרו בבני ברק