יעקב אשר התריע על אפליה חמורה בהגרלות 'דירה בהנחה' - העוול תוקן

בעקבות טענות לזיוף תעודות נישואין במטרה לקבל זכאות בהגרלות משרד השיכון, ביטל רמ"י את הנוהל שאיפשר להירשם לנישואין שלושה חודשים לפני החתונה ולקבל זכאות

יעקב אשר התריע על אפליה חמורה בהגרלות 'דירה בהנחה' - העוול תוקן ח''כ יעקב אשר

משרד השיכון פרסם כללי זכאות חדשים שנקבעו על ידי מינהל מקרקעי ישראל להשתתפות בהגרלות דירה בהנחה, כך שלא יתאפשר יותר לזוגות שאינם נשואים להשתתף בהגרלות. לדברי משרד השיכון, הנוהל החדש נקבע בעקבות מקרים של זיוף תעודות נישואין בקרב אוכלוסיות מסוימות כדי לזכות בהטבה.

כך, בניגוד לנוהל שהיה מקובל בעבר, שאיפשר לזוגות מאורסים להירשם לנישואין ברבנות שלושה חודשים לפני החתונה ולקבל את הזכאות הנדרשת להשתתפות בהגרלות - מעתה רק זוגות נשואים יוכלו ליהנות מההטבה.

למרות כל זאת, לגבי אוכלוסיות מדתות אחרות נקבע שלא יחול שינוי. כך בסעיף הראשון נכתב כי "לא ניתן לאשר לזכאים שלא רשומים כנשואים להירשם לזכאות". מנגד בסעיף השני נכתבה ההחרגה של החברה הערבית: "לגבי החברה הערבית, אין שינוי בכללי הזכאות". כך, זוג במגזר הערבי שיערוך טקס אירוסין המכונה 'קיראת אל-פאתיחה' או 'תלביסה', יזכה בהשתתפות בהגרלות כבעבר - אך לציבור היהודי שבו אין אפשרות כזו, לא תינתן הזכאות, דבר המפלה אותם לרעה.

בעקבות פרסום הקריטריונים החדשים, פנה ח"כ יעקב אשר לשר השיכון זאב אלקין ולמנכ"ל משרדו אביעד פרידמן והתריע על האפליה החמורה. "אם ניתן לאשר זכאות באמצעות טקס אירוסין רשמי המקובל בדתות אחרות, גם ליהודים יש טקסי 'תנאים' ו'אירוסין' שניתן להכיר בהם לצורך ההגרלות", טען אשר.

שר השיכון ומנכ"ל משרדו טענו כי מדובר בטעות ותקלה שנפלה מבלי משים וכי ההחלטה על כללי הזכאות אמורה לחול באופן רוחבי ושוויוני לכלל המגזרים. "לא תהיה אפליה בנושא הזה", אמרו, "הדבר יוסדר בהקדם".

ואכן, הבוקר (רביעי) עודכנו הקריטריונים כך שירדה ההכרה בטקס אירוסין ערבי. לצד זאת ביקש ח"כ אשר מהשר אלקין לבחון את האפשרות להחזיר את הנוהל לרישום נישואין 3 חודשים לפני החתונה ולקבל זכאות, תוך סגירת הפרצות של אלה שניצלו זאת והציגו תעודות מזויפות.

לוחם גבעתי שהתבטא פוליטית שוחרר הבוקר מהכלא הצבאי
מזג האוויר: מעונן חלקית עד בהיר בעננות גבוהה ובינונית
דרמה בנתב"ג: פלסטיני שב"ח ניסה לפרוץ את המחסום ונורה
זוועה: פלסטינים השפילו עוברי אורח חרדים בעיר העתיקה ונעצרו
מהיום: "נתיב פלוס" יחל לפעול בכביש 1
מזג האוויר: בהיר וחם מהרגיל
החובש יואל סוויסה ז"ל נהרג בתאונת דרכים קטלנית בדרום
ביהמ"ש שיחרר ממעצר פורעים שביצעו לינץ' במשפחה יהודית
הפעוט יאיר צפירה ז"ל בן 3 חודשים נמצא הבוקר ללא הכרה בביתו
רשות המסים והמשטרה סיכלו ניסיון הברחה של 20 ק"ג תכשיטי זהב בנתב"ג