ועדת החוקה הרחיבה את סמכויות בימ"ש לעניינים כלכליים

שר המשפטים גדעון סער: "חלק ממהלך רחב שנותן סמכות לבימ"ש כלכליים מחוזיים לעסוק בהלבנת הון ועבירות מס כבדות שהן חלק מהפשיעה הגואה בחברה הערבית"

ועדת החוקה הרחיבה את סמכויות בימ"ש לעניינים כלכליים

ועדת החוקה בראשות ח"כ גלעד קריב, אישרה היום (ג') לקריאות שנייה ושלישית את הצעת חוק בתי המשפט.

הצעת החוק מסמיכה את שר המשפטים לקבוע בצו, בהסכמת נשיא בית המשפט העליון, ובאישור ועדת החוקה, כי עניינים כלכליים המצויים בסמכות בית המשפט המחוזי מרכז-לוד, בית המשפט המחוזי בירושלים, בית המשפט המחוזי בבאר שבע ובית המשפט המחוזי בנצרת, ואשר כיום כלל אינם נדונים במחלקות כלכליות ייעודיות, יידונו במחלקות הכלכליות הקיימות בבית המשפט המחוזי בתל-אביב ובבית המשפט המחוזי בחיפה בהתאם למיקומם הגיאוגרפי.

עניינים כלכליים המצויים בסמכות המקומית של מחוזי מרכז-לוד, מחוזי ירושלים ומחוזי באר שבע – ידונו במחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל-אביב. עניינים כלכליים המצויים בסמכות המקומית של מחוזי נצרת ידונו במחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בחיפה.

על-פי המוצע, הכלל הבסיסי של הסמכות המקומית לא ישתנה, עניין שממילא מצוי בסמכות מקומית של בית המשפט המחוזי בתל-אביב או בחיפה, יידון במחלקה הכלכלית של אותו בית משפט. כמו כן, עניינים כלכליים לפי פרק ג' לחוק לקידום התחרות ולצמצום הריכוזיות, אף אם הם בסמכות של בית משפט מחוזי אחר – יידונו בפני שופטי המחלקה הכלכלית בתל-אביב או בחיפה. כך גם עניינים כלכליים- מנהליים יוותרו בסמכות המחלקה הכלכלית בתל-אביב.

יו"ר הוועדה ח"כ גלעד קריב (העבודה): "הצ"ח משלימה מהלך ביוזמת שר המשפטים ומשרד המשפטים, במשותף עם הנהלת בימ"ש לחזק את פעילותן של המחלקות הכלכליות בבימ"ש מחוזיים בת"א ובחיפה ע"י הרחבת הסמכות העניינית של אותן מחלקות לדון בנושאי פשיעה כלכלית והרחבה נוספת לסמכות המקומית. קיימנו דיונים נרחבים בסוגיה הזו ושמענו את דברי השר ומנהל בימ"ש ביחס למהלך כולו. נגענו בהיבטים רבים בהקשר של הסמכות המקומית".

"כמו כן, עסקנו רבות בהשלכה האפשרית של המהלך בטיפול בהליכים משפטיים הנוגעים לניירות ערך ודיני תאגידים ואת עמדת השר שהמענה ניתן על-ידי הרחבה משמעותית במספר השופטים שימונו. מדובר בראשיתו של מהלך ועומדת לשר הסמכות להקים מחלקות כלכליות נוספות באזורים אחרים. אנחנו ערים לאתגר הגיאוגרפי, אך זו התחלת מהלך ונמשיך לעקוב על יישומו דרך דיווחים מהרשות לני"ע על השפעת המהלך".

עוד אמר "כי הגדלה משמעותית של 200% בתקני השיפוט, זו אמירה משמעותית לגבי מחויבות הממשלה והרשות השופטת לשמירה על רמת הטיפול בתיקים הנדונים והחדשים".

ח"כ אוסאמה סעדי (הרשימה המשותפת): "אנחנו תומכים ביוזמה להקמת מחלקות כלכליות והרחבתן והבנו שזה לא ישפיע על התיקים המתנהלים ברשות לני"ע. אישרנו את הצו לפני כשבועיים ולכן יש לקדם את הנושא. יש לכסות את האזור הגיאוגרפי מירושלים ועד הדרום כי להגיע לת"א זה יותר מדי רחוק וכן בצפון בנצרת".

יועמ"ש הוועדה עו"ד גור בליי הסביר את הוראת המעבר שנקבעה ביחס לצו שאישרה הוועדה: "בשיח בין הוועדה לממשלה סוכם שתתווסף הוראת מעבר שמשמעותה שכל הדברים שנכללו בצו שאישרה הוועדה לפני שבועיים, של הלבנת הון ומס, יחולו עליהם כללי סמכות מקומית- נצרת לחיפה וכל השאר לת"א. כך יימנע הצורך להוציא צו נוסף".

עו"ד שרון פרידמן ראש תחום אכיפה כלכלית בפרקליטות המדינה: "התיקים בהם מדובר הם מסכת עובדתית של פאזל, מאוד מורכב, שונה מהטרנסאקציות בפעולה עסקית במהלך עסקים רגיל. ראינו שלפרקליטות אין את המומחיות הזו ולכן הקמנו בכל מחוז חוליה כלכלית שתפקידה לטפל בתיקים הללו. כך גם במשטרה. לא כל פרקליט מטפל בתיקים הללו ולא כל שוטר חוקר בגלל מורכבותם.

בהוראת פרקליט המדינה דאז משה לדור, גייסו פרקליטים שהוכשרו כלכלית לקרוא דוחות כלכליים, להסתכל בעיניים ביקורתיות על מסמכים בנקאיים ובכל מחוז בארץ יש חוליה מיועדת שצבועה לעניין התיקים הללו. מדובר באחוז די קטן של כ-50 תיקים בשנה מתוך 10,000".

עוד אמר כי "בתיקי אכיפה כלכלית שמים דגש על תפיסת רכוש בהיקף רב ובד"כ בתיקים שבהם מדובר בהצ"ח מעל 5 מלש"ח, חלק גדול בתחילת ההליך הוא ליד התיק הפלילי ושם מרוכזים הרבה משאבי הגנה. לדוגמה תפסנו תיק של 40-30 מיליון ₪, של יאכטות, רכבי יוקרה או סוסים, מירב המאמץ מוקדש בנקודה הזו ומצטרפים לדיון גורמים רבים שאינם הנאשם. המטריה הפלילית מתערבבת עם האזרחית וגם זה יוצר מורכבות. שופט ופרקליט מיומן שזה יהיה לחם חוקם, זה דבר שיקצר את ההליכים באופן משמעותי. להערכתי 10% מהתיקים יועברו בשנה".

לשאלת יועמ"ש הוועדה עו"ד גור בליי, האם הקביעה לגבי מורכבות התיקים תיעשה בהתאם להנחיה קבועה או פר תיק, השיב כי מטרתו לייצר נוהל אחיד.

ח"כ יואב קיש (הליכוד) ביקש לאפשר זמן נוסף לפני הצבעה על החוק לצורך הגשת הסתייגיויות בטענה כי לא ידע על מועד ההצבעה: "אין כוונה לעשות מהלך אופוזיציוני שאנחנו עושים בד"כ בגלל שדורסים אותנו פה בוועדות".

ח"כ שרן השכל (הליכוד) התרעמה על דבריו: "חבל שפעם אחר פעם האופוזיציה מעכבת ומונעת מאתנו לחוקק את הכלים הללו שנוגעים למאבק בפשיעה בחברה הערבית. זה חלק מהכלים להתמודדות עם התופעה הנוראית הזו. בלתי נתפס שמשכתם 16 שעות דיון בעונשי מינימום על החזקת נשק לא חוקי. יש פה פער חקיקתי אדיר שאנחנו מנסים לסגור במאבק בפשיעה ואתם פעם אחר פעם תוקעים מקלות בגלגלים".

שר המשפטים גדעון סער: "כל המהלך הוא חלק ממהלך רחב שנותן סמכות לבימ"ש כלכליים מחוזיים לעסוק בהלבנת הון ועבירות מס כבדות שהן חלק מהפשיעה הגואה בחברה הערבית. אישרנו כבר צו, אישרנו תקציב של תקנים לשיפוט. עלינו לבחור שופטים לישיבה הקבועה לחודש ינואר ו-45 ימים לפני לפרסם את שמותיהם ומען מטרה זו חשוב לסיים את החקיקה הזו היום".

היו"ר ח"כ קריב השיב כי "דרך המלך התקנונית היא שניתן להגיש הסתייגויות עד מועד ההצבעה. התהליך לא נעשה באופן זריז ומהיר, זה הדיון השלישי ובדיון הקודם נאמר שנקיים דיון אחרון בו נצביע. הסוגיה שאנחנו עוסקים בה מצדיקה את זה שלא יהיו בה הסתייגויות לשם הסתייגויות" לאחר דברים אלו הכריז על הפסקה של שעה כדי לאפשר הגשת הסתייגויות ולאחריה נערכו ההצבעות על הצעת החוק.

ח"כ קיש נימק את הסתייגויותיו: "המסר העיקרי הוא להכתיב מהלך של פתיחת מחלקות כלכליות במחוזי באר שבע ובמחוזי ירושלים. אנחנו רוצים לקבע בחקיקה שהסמכות להעברת התיקים תהיה בתוקף לשנה כדי שבמהלכה יוקמו בתיה"ד בב"ש וירושלים". עוד אמר: "יש מצב מורכב שאנחנו מצויים בו עם ארגוני פשיעה כבדים, ארגון כזה ששולט ופוגע באזור מסוים, נרצה במקרים של פשיעה כלכלית משמעותית שעולה על 50 מלש"ח לתת סמכות לשר המשפטים לקחת תיקים שכאלה ולנתק אותם מזיקתם המקומית כדי למנוע לחצים והשלכות לא ראויות על בתי המשפט".

ועדת החוקה בדיון על סמכות בלעדית לבימ
משרד הביטחון מודה: אלו הסיבות לכישלון אבטחת שר הביטחון
נעצרה המחבלת שדקרה את האמא בשמעון הצדיק
לעיני ילדיה: אמא נדקרה בשמעון הצדיק
גנב ירה ונהג בשכרות: שוטר מואשם בכתב אישום חמור
צפו: כך נצערו משליכי בקבוקי התבערה
המבקר אנגלמן: "אנחנו עושים ביקורת על היערכות ישראל לאיום האיראני"
אושר סופית: עונשי מינימום על החזקת נשק בלתי חוקי
בפעם השלישית: מחבל דרס מאבטח
"הגיעו בגישה תקיפה מאוד ובריונית": בנט על איראן
"בא לרצוח אותי": בחור הישיבה מהפיגוע משחזר את רגעי האימה