פנייה לביטוח הלאומי: מדוע מעניקים לילדה אוטיסטית נכות זמנית בלבד?

פרקליט המשפחה: ידוע שאוטיזם הוא מצב קבוע. הענקת נכות זמנית היא התעללות ממוסדת בהורים מוכי גורל // עו"ד עמית קרמר

פנייה לביטוח הלאומי: מדוע מעניקים לילדה אוטיסטית נכות זמנית בלבד? עו''ד עמית קרמראילוסטרציה

עו"ד עמית קרמר פנה לאחרונה במכתב חריף למוסד לביטוח לאומי (המל"ל), שבו הוא דורש לחשוף בפניו, לפי חוק חופש המידע, את כל הקריטריונים, שעל פיהם קבעה הועדה הרפואית במל"ל, כי נכותה של ילדה בת 6, הסובלת מאוטיזם משמעותי, היא זמנית בלבד.

"מצב זה הינו תמוה עד מאוד שכן הוועדה הרפואית אכן קיבלה את האבחנה הרפואית, אך לא ברור מדוע הקביעה הינה זמנית, שכן ברור לחלוטין כי לא מדובר במצב בר חלוף" דברי עו"ד קרמר.

עו"ד קרמר כותב לאחראי על חופש המידע במל"ל, כי הילדה עברה לאורך השנים מספר אבחונים, ונמצא, כי היא סובלת מקשיים רבים בתחום השפתי, החברתי, הלימודי והתפקודי וכן מקשיים בשינה, בוויסות הרגשי והחברתי ומהפרעת קשב עם היפר אקטיביות.

בנוסף, היא מרבה לבכות וסובלת מהתפרצויות זעם וקשיים חברתיים. אוצר המילים שלה דל, היא מתקשה להביע את עצמה ומתקשה בהבנה שפתית, ולדברי הגננות והצוות המטפל – היא נדרשת להשגחה מתמדת.

עוד כותב עו"ד קרמר במכתבו, כי ועדה רפואית של המל"ל קבעה לילדה גמלת נכות של 100% בגין ליקוי מיוחד, אך זאת רק למשך חמש שנים, כאשר בתום תקופה זו, תידרש המשפחה להמציא מסמכים רפואיים עדכניים, כדי שהמל"ל יוכל לבחון בשנית את המשך זכאותה של הילדה לגמלה.

"על כן, אני פונה אליך, כממונה על חופש המידע במוסד לביטוח לאומי" כותב עו"ד קרמר בבקשתו, "על מנת שתחשוף בפני את כלל המחקרים והקריטריונים שעל פיהם קבעה וועדה רפואית במוסדכם, כי נכותה של הקטינה היא זמנית, וכי יש לקצוב את אורכה ל-5 שנים בלבד".

או לחלופין", הוסיף עו''ד קרמר "להסביר מדוע החליט המוסד לביטוח לאומי לגרור הורים לילדים אשר אובחנו כי הם על הספקטרום האוטיסטי, ללא מחלוקת על קביעה זו, להגיש שוב ושוב בקשות להכרה בנכות ילדיהם, לחייב אותם להסתייע לשם כך באנשי מקצוע מהתחום הרפואי ובעורכי דין".

לסיום אמר עו''ד קרמר כי פעולה זו: "גובלת בהתעללות בהורים מוכי גורל, גורמת להם לדאגה קשה שמא נכות ילדיהם לא תוכר עוד, והסיוע הכספי, המועט כשלעצמו, ייגזל מהם, וזאת, כאשר ידוע לכל כי תסמונת האוטיזם היא חשוכת מרפא".

10 טיפים כיצד לשמור על שיער בריא בקיץ בישראל
חשיבות המים לבריאות וטיפים לצריכת מים נבונה בקיץ‎‎
התפללו: ילד חרדי נפגע מרכב הסעות
לקראת החופש: כל הסיבות לבואן של הכינים ואיך לטפל בהן אחת ולתמיד
בני ברק: ילד נפצע מהתנגשות ברכב חונה
"מגיע גם לחרדים": בשורת הענק של ליאון לעשרות אלפי ירושלמים
בני ברק: אצבע של ילדה בת שנה נקטעה במלואה
ברדק: שובו של מיסטר גולדבלום
אלו המדינות העויינות ביותר ליהודים באירופה
החידושים, הטרנדים וכל מה שצריך לדעת לקראת 'עונת השיפוצים' ‎‎