גנץ: "יש לנו ולמדינות האזור אינטרס משותף"

שר הביטחון בני גנץ, קיים לפני זמן קצר ראיון עם עורך המגזין "אטלנטיק" ג'פרי גולדברג, במושב שעסק בציון שנתיים לחתימת הסכמי אברהם במסגרת כנס הביטחון של מכו...

גנץ: "יש לנו ולמדינות האזור אינטרס משותף"

שר הביטחון בני גנץ, קיים לפני זמן קצר ראיון עם עורך המגזין "אטלנטיק" ג'פרי גולדברג, במושב שעסק בציון שנתיים לחתימת הסכמי אברהם במסגרת כנס הביטחון של מכון ASPEN בארה"ב.

במהלך הראיון אמר שר הביטחון גנץ: "הסכמי אברהם מאפשרים להרחיב את הקשרים עם מדינות האזור גם בנושאי ביטחון, ויצירת מה שאנחנו מכנים - ארכיטקטורה אזורית. זה משתלב עם המעבר של ישראל לסנטקום, ומוקמת בימים אלו גם מטריה אסטרטגית לתאום עם מדינות המזרח התיכון ושמירה על הביטחון. היו מאז ההסכמים מאות שיחות ופגישות בין הצדדים, ואני יכול להגיד לך שישראל לקחה חלק בלפחות 10 תרגילים רב לאומיים יחד עם מדינות האזור, רובם תחת סנטקום".

עוד אמר: "ארה"ב היא שמובילה את התיאום הזה ומסייעת לנו, ואני שמח שיש מנהיגים באזור שמבינים את ההזדמנות שיש לנו לשמור על הביטחון האזורי ועל חופש השיט והכלכלה בים האדום, במרחב האווירי, ביבשה ובסייבר".

עוד אמר שר הביטחון: "איראן היא איום על העולם ואפשר לראות את זה בכל מקום על הגלובוס - בוונצואלה, אלג'יריה, לבנון, סוריה, עיראק, תימן. גם הסעודים והאמירתים סובלים מהתוקפנות של איראן. המדינות במזרח התיכון מבינות שישראל יכולה להיות נכס, והיחסים הטובים עם ארצות הברית יכולים להיות גשר. אנחנו לא מאיימים על מדינות המפרץ- האיראנים כן. אנחנו רואים את הפעילות של שלוחי איראן בכל מקום ללא מטריה גרעינית - תחשבו מה יהיה אם תהיה להם את המטריה הזו. ולכן אסור להגיע למצב הזה. לצד זאת, אני לא מכיר אף מדינה בעולם שיש מדינה אחרת שקוראת להשמדה מוחלטת שלה ובונה את האמצעים לעשות זאת. בשל הצורך העולמי העולם צריך לעצור את זה וגם האזור צריך לעצור את זה כי זה מאיים עליו, וגם אנחנו כישראלים יש לנו אחריות היסטורית לדאוג לבנות את היכולות שלנו ולא לאפשר לאיראן להיות מדינה גרעינית".

בנושא הפלסטיני אמר: "אני חושב שהסכמי אברהם יכולים לסייע היום לחזק את הרשות הפלסטינית, ולבנות מציאות של היפרדות ושתי ישויות. אני רואה את זה כעניין ציוני וישראל חייבת להיות מדינה בטוחה, דמוקרטית ויהודית".

גנץ בכנס הביטחון של מכון ASPENגנץ בכנס הביטחון של מכון ASPEN
מבקר המדינה פרסם דו"ח מיוחד הטיפול בשבויים והנעדרים
השלכת מטענים, בקבוקי תבערה ואבנים: 13 מבוקשים נעצרו | צפו בתיעוד
בלב קלקיליה: 8 מבוקשים נעצרו הלילה ברחבי יו"ש | צפו
החרימו כספי טרור: הלילה נעצרו עשרה מבוקשים ברחבי יו"ש
למרות לקחי שומר החומות: המשמר הלאומי נכנס להקפאה
מהנדס ערבי מירושלים הוא המחבל שביצע את פיגוע המטענים
נעצר בגין השלכת בקבוק תבערה - ותבע את המשטרה על מעצר שווא
סוכל פיגוע מטען נפץ בתוך ישראל שהוכוון ע"י פעילי טרור
תרגיל צבאי יחל מחר בגבול לבנון
הערכת אמ"ן ל-2023 נחשפת: אלו האיומים על ישראל