עובדות על ויטמין D

עובדות על ויטמין D // מאת: דר' מרדכי הוכברג ז"ל, מראשוני התזונאים בארץ

עובדות על ויטמין D

בחודש נובמבר 2013, חוקרים מפרמנטי סנטר לחקר הבריאות פרסמו מאמר האומר שמתן תוספי ויטמינים הוא כפי הנראה חסר ערך למניעת מחלות לב ו/או סרטן. האנליזה המופרכת שהם עשו ושלמרבה הצער, שרותי הבריאות המונעת בארה"ב עושה בהן שימוש לשם קביעת מינוני ויטמינים מומלצים, דווחה בהרחבה על-ידי המדיה. לאחר מכן, התחמם שוב הויכוח לגבי השאלה ובמיוחד לגבי ויטמין D, אם יש בו תועלת כלשהי לאדם הממוצע, ברשתות מדיה רבות בארה"ב העלו את הנושא על ראש שמחתם ובייחוד מסקנות של סקירה כללית, מטא אנליזה, שטענה שנטילת תוספי ויטמין D לא זו בלבד שהיא לא עוזרת למניעת התקפי לב, אירוע מוחי או סרטן, אלא שהיא אפילו מגבירה את הסיכון למחלות אלו.

לדברי מחברי מטא-אנליזה זו לא סביר שמחקר חדש כלשהו יוכיח שנטילת ויטמין D כתוסף אכן חיובית ותשנה את מסקנותיהם.

זאת ועוד, הם הסתמכו על דבריו של פרופ' קרל מייקלסון מאוניברסיטת אופסולה בשוודיה, שטען שנטילת תוספי ויטמין D העלתה את הסיכון לשבר בראש הירך לכן יש להגביל את המינון שלו בתוספים. הוא אמר שיש הצדקה לתת תוספים רק כאשר יש מחסור ברור בויטמין זה. לא במצבים אחרים. בהם, יכול להיות נזק ולא תועלת.

חשוב לציין שהמינון שניתן לאותה אישה שבסופו של דבר היה לה שבר בראש הירך היה 500,000 יחב"ל (יחידות בינלאומיות) ליום, בבת אחת. חצי מיליון יחידות !זוהי כמות רעילה, הגוף לא יכול להתמודד איתה והנזק שכמות זו גרמה כלל לא הפתיע חוקרים שמכירים את הנושא. הנזק נגרם מיד אחרי טיפול חסר אחריות זה. רמות הוויטמין בגופה ירדו בהדרגה בחודשים הבאים לאחר מכן.

במסגרת עבודתי כתזונאי, אני מבקש מכל מי שנרשם לטיפול לערוך בדיקות לגבי רמת ויטמין D בדמו, גם 12B. כמעט לכולם אין די ויטמין D! רבים מגיעים עם רמות של 10 ננוגרם ופחות, שהן שוות ערך ל-25 ננומול. נדיר שבא מישהו עם מעל 20 נ"ג. כיום, אין ספור מחקרים מלמדים שכמות מספקת של ויטמין D קריטית לבריאות טובה ולמניעת מחלות. בחלקו, הדבר נובע מכך שלוויטמין זה יש השפעה על כ- 10% מן הגנים של האדם. להלן רק דוגמה אחת לכך: ויטמין D מעלה את יכולת הפעולה של גן חשוב למלחמה באינפקציות ובדלקות כרוניות. הוא גם דרוש לשם ייצור של 200 פפטידים נוגדי חיידקים, היותר חשוב בהם הוא קתליצידין, אנטיביוטיקה רחבת היקף פעולה שהגוף עצמו מייצר בעזרת ויטמין D. מאז שנות האלפיים המוקדמות, המחקרים המדעיים אודות ההשפעה של ויטמין D התרבו עשרת מונים. עד סוף שנת 2012, פורסמו כבר כ- 34,000 מחקרים אודות הפעולה של ויטמין D ורק לגבי השפעת הוויטמין על מניעת וריפוי סרטן יש מעל 800 מחקרים מדעיים. לפי דברי החוקרת קרולה בגרלי, כ- 80% מן התחלואה בסרטן השד קשורה למעשה למחסור בוויטמין D.

מה שכן, המחקרים נגד ויטמין D לא מופנים נגדו ונגד השתזפות נכונה בשמש, אלא רק נגד נטילתו כתוסף מזון. אבל, מרבית האנשים, בעיקר תושבי אזורים רחוקים מקו המשווה, לא יכולים להגיע, עם השתזפות נכונה, לרמת ויטמין D של 50-70 נ"ג/מ"ל לאורך כל השנה. רמה ממש טובה לחולים במחלות קשות היא עד 90 נ"ג.

בישראל, בבית החולים תל השומר בדקו רמות של ויטמין D אצל אנשים רבים, מכל העדות, המגזרים והמקצועות, ומצאו אצל 79% מהם מחסור ניכר. מחסור כזה יכול להיות שכיח אצל העובדים במשרדים, אצל אלו שהגיעו מאתיופיה או מדרום הודו, אזורים שטופי שמש, חרדים, בדואים, אצל כהי עור, בקיצור, כנראה שיש מספיק מחשיפה לשמש, רק לחקלאים שחושפים חלק ניכר מגופם בשעות עבודתם בחקלאות, אצל רועי צאן ומצילים בבריכות שחיה. ומה עם התלמידים עליהם כופים יום לימודים ארוך בכיתות – הרחק מאור השמש? בהפסקות הם כן משתזפים?

בחודשי החורף, יש פחות סיכוי לקלוט ויטמין D מן השמש

זה נכון לגבי מרבית ארצות אירופה, קנדה והאזורים הצפוניים של ארה"ב. אך גם בישראל – בהחלט ניתן לומר שגם אצלנו בחורף יש פחות קליטת ויטמין D מקרני השמש. ללא ויכוח, הדרך היותר טובה והיותר בטוחה לקליטת ויטמין D היא עם חשיפה נכונה לשמש. מיטת שיזוף עם השגחה קפדנית היא ברירה שנייה – אם אין את שתי האופציות האלו, יש ליטול תוספים. חשוב להזכיר כאן שוב שהבעיות הנוצרות בגוף בגלל מחסור בוויטמין D כה חמורות ומקיפות, עד שזה חסר אחריות לומר לאנשים שלא לקחת תוספי ויטמין D אם אין אופציה טובה יותר.

בעיתון Lancet Diabetes & Endocrinology פורסם מחקר רנדומאלי מבוקר בו הגיעו החוקרים לידי מסקנה שנטילת ויטמין D כתוסף צמצמה רק ב- 15% תחלואה במחלות קשות. בכלל הם מבטלים את הערך של נטילת תוספי ויטמין D כמו גם של תוספי מזון אחרים. כאשר רופאים נותנים לפונים אליהם כמות יומית של רק 400-800 יחב"ל ליום – כמות בעלת ערך, עם נטילה קבועה, היא 4000 עד 8,000 יחב"ל ליום. עם 10,000 יחבל ליום, במשך שנים, לא נמצאה כל בעיה – זוהי כמות שאדם קולט עם השתזפות נכונה. תמיד יש לקחת תוספי ויטמין D ביחד עם ויטמין 2K.

בשעתו, פניתי למישהו במשרד הבריאות בשאלת המינון, ונאמר לי שזו החלטה הנתונה בידיו של הרופא המטפל. האם כל רופא מטפל מןדע לחשיבות של ויטמין D מהן הכמויות הדרושות? לא בטוח. בכלל, בעיתונות הרפואית הממסדית תוקפים את נושא מתן תוספי המזון. אולי הייתה לכך הצדקה כלשהי עם כל בני עמנו היו אוכלים תפריט מאוזן, ירקות ופירות אורגניים, משתזפים בשמש, נושמים אויר צח, שותים מים טהורים.

חשוב במיוחד לנשים הרות להיות ברמה גבוהה בתחום הנורמה של ויטמין D, כי בכל מקרה, בדמו של היילוד רמת ויטמין D תהייה 60-70 אחוז מזו של האם!

דר' דויד איוב טיפל במאות מקרים של תינוקות שנולדו עם רכית של תינוקות והוריהם נחשדו כמתעללים בהם, ומצא שאצל אמהות שלהן רמת ויטמין D בזמן הייתה ההריון 18-19 נ"ג/מ"ל, היה סיכון גבוה ביותר שייולדו תינוקות עם רכית. אם כך, מה קורה כאשר לאישה ההרה יש עוד פחות ויטמין D מכך? אופטימיזציה של רמת ויטמין D לאישה הרה היא קריטית לגבי היילוד. הדרך היותר טובה, כאמור, היא חשיפה לשמש. אותה שמש שכל הזמן מזהירים מפניה. כאשר מתמרחים עם קרם הגנה נגד השמש, קליטת ויטמין D פוחתת ב- 95%! ברור, שלא צריך להיצלות בשמש אלא להתחיל בהדרגה – אף פעם לא להגיע עד כדי כווית שמש. נחזור ונזכיר, במחקר שנעשה מטעם בית החולים תל השומר, מחקר שבדק גברים ונשים, עובדי חוץ ואלו שעובדים במבנים, רק אצל גברים עובדי חוץ הייתה רמה ממוצעת של 29 נ"ג למ"ל, אצל נשים מכל מקומות התעסוקה ואצל גברים שעובדים בתוך מבנים היו רמות פחותות יותר מאלו, ובמידה משמעותית. גם 29 נ"ג/מ"ל רחוקה מאוד מהדרוש לבריאות. גבול התחלתי סביר הוא 50 נ"ג למ"ל עד 70 נ"ג, לחולי לב וסרטן 70 עד 90 נ"ג/מ"ל. מחסור נמצא שאצל 79% מתושבי הארץ. יש לחזור ולהזכיר, רמת ויטמין D מספקת דרושה לא רק למסת העצמות אלא נגד סרטן, מחלות לב ומחלות רבות אחרות מספקת של תוספי.

מחקר נוסף הראה שאחרי צריכת ויטמין D שהעלתה את הרמה שלו בדם ל- 40 נ"ג/מ"ל, ועם נטילת מספקת של תוספי סידן, הסיכון להתפתחות סרטן אצל נשים ירד ב- 77%. לדברי החוקר דר' לפה ועמיתים, הוכח, אפילו לסקפטיים ביותר, שכמות מספקת של ויטמין D בדם יכולה למנוע את מרבית מקרי הסרטן. מחקר נוסף שפורסם בשנת 2007 הראה שכבר רמה של 33 נ"ג גרמה לפחיתה של 50% בתחלואה בסרטן מעי-גם חלחולת.

בהעדר אפשרות להשתזפות נכונה בשמש, מבוגר זקוק ל- 4000 עד 8000 יחב"ל ויטמין D כתוסף מזון ליום, עם ויטמין 2K. הכמות הניתנת כיום על-ידי רופאים, 400-800 יחב"ל ליום, ממש מגוחכת. יותר מ- 200 מחקרים אפידמיולוגיים לימדו שהעלאת כמות ויטמין D בדם עשויה לצמצם בכ-15% תמותה מסרטן.

המחקרים נעשו עם כמויות 10 עד 20 פעם קטנות יותר ממה שבאמת דרוש לאדם, בעיקר לחולים במחלות קשות. ברור שעם כמות זו שניתנה לא יכול היה להיות שום שיפור במצבם של החולים.

במחקרים אלו שנעשו, המגמה הייתה להעלות את רמת הויטמין בדם ל- 20-30 נ"ג/מ"ל, כמות שחוקרים אחראים כיום מחשיבים כמחצית מן הכמות האופטימאלית הדרושה לאדם. 50 נ"ג/מ"ל, לפחות 40 נ"ג, זה כבר מתחיל להיות נורמה אמיתית.

לדבריו של דר' יוהן קנסל, מן המועצה לחקר ויטמין D, שערך לא פחות מתריסר ניסויים רנדומאליים מבוקרים בנושא זה, שמרביתם נתנו תוצאות חיוביות, "חוקרים טוענים שמחקרים נוספים בנושא ויטמין זה הם בזבוז כסף ומשאבים ושבכל מקרה הם יניבו תוצאות שליליות, אבל חוקרים מאוניברסיטת הרוורד אינם מסכימים עם גישה זו והם עורכים כעת מחקר על 20,000 אמריקאים בריאים, מחקר שיסוכם בשנת 2017. מחציתם מקבלים כתוסף 2000 יחב"ל ויטמין D ליום ומחציתם פלסבו.

במחקר תבדק רמת ויטמין D בדמם של כל המשתתפים, כך שנוכל לדעת אם מישהו מקבוצת נוטלי הפלסבו החל לקחת תוספי ויטמין D. הנתונים היותר מקיפים יערכו עם אלו שאצלם רמת הוויטמין עלתה ל- 40 נ"ג /מ"ל או יותר. יבדקו עשרות נתונים בריאותיים של המשתתפים ובכלל זה תחלואה בסרטן ומחלות לב. יהיה זה מפתיע אם יתברר ש- 2,000 יחב"ל ליום לא יביאו כל שיפור שהוא!

כיום מתנהל מחקר ע" מכון גרסרוטהלת'. זהו מחקר פרוספקטיבי ויש בו מעקב אחרי מעל 1000 משתתפים שאצלם רמת ויטמין D בדם היא 40-60 נ"ג/מ"ל. איתם נערך מעקב לגבי תחלואה בסרטן, כאבים, סוכרת ודיווח על כמויות הויטמין שהם נוטלים. במחקר זה נמצא שכדי להגיע לרמה קבועה של 40 נ"ג, יש לצרוך בקביעות 10,000 יחב"ל ליום, או לקלוט כמות כזו מן השמש. על כל פנים, חשוב להגיע לרמת ויטמין D בדם של 40 ויותר נ"ג למ"ל, אין שום סיבה לחכות לעוד ועוד תוצאות של מחקרים נוספים.

כיום, מומלץ בכל מקרה לתת תוספי ויטמין D לנשים הרות, לתינוקות ולזקנים. למרבית האנשים יש מחסור בוויטמין זה וחשוב שהם יטפלו בנושא כדי להגיע לרמה קלינית טובה בגופם. אולי בארץ עוד לא שמעו על זה, אבל במחקרים רפואיים היותר חשובים, כל הזמן מעלים את הטווח של רמה טובה. כיום הטווח הוא, כאמור, 50-70 נ"ג/מ"ל ויותר מזה לחולי סרטן ומחלות לב - בין 70 ל-100 נ"ג. בארץ, בקופות חולים מאשרים בדיקה אחת לשנה. זה לא מספיק. דרושות לפחות 2 בדיקות לשנה כדי לעמוד על שינויים ברמת ויטמין זה. תמיד יש לקחת ויטמין 2K אם נוטלים ויטמין D כתוסף, שאם לא כן, עלולה להתפתח בגוף הרעלה של ויטמין D. כמות ויטמין 2K המומלצת היא 180-200 ק"ג על כל 1,000 יחב"ל ויטמין D שנוטלים. עם השתזפות בשמש, אין צורך ליטול ויטמין 2K. יש בגוף חלבונים שתפקידם להסיע סידן בגוף ואם רמת ויטמין D לא עולה עם קרינת השמש אלא דרך נטילת תוספים, אזי ויטמין 2K דרוש לתפקוד נכון של חלבונים אלו.

להזמנת חוברות תזונה פלוס ניתן להתקשר לרויטל הוכברג
052-8603617


מקורות
New Analysis Claims Vitamin D Supplements Are Useless -- Here’s Why It’s Wrong Mercola, February 17, 2014 | 247,390 views

אילוסטרציה
שוחרר המאושפז האחרון מפיגוע התופת בכניסה לירושלים
מת מפצעיו הפצוע אנוש מפיגוע בכניסה לירושלים
רגע לפני הממשלה החדשה: השר העניק אות הוקרה לארגון 'רפואה ושמחה'
חיסון נגד שפעת מועיל לחולים באי ספיקת לב
כונני 'הצלה' הצילו את חייו של ילד שנחנק מנקניקיה
חייו של נער בן 16 ניצלו בזכות צנתור מוח במרכז הרפואי לגליל
צפו: הפרופ' הבכיר מבלינסון מסביר על התפרצות דלקת העיניים
חשד להימצאות טפיל בכנרת שעלול לגרום לדלקות בעיניים ולפגיעה בראייה
צומת רמות: הולך רגל חרדי נפגע מאוטובוס, מצבו קשה
טרגדיה בבני ברק: האשה שנכוותה מנרות השבת מתה מפצעיה