חיזוק דרמטי ליכולת הצבאית מהים: ישראל רכשה מארה"ב שתי נחתות

המטרה: לחימה מול חיזבאללה בלבנון • כחלק מתרגיל הנערך בקפריסין, צה"ל שוכר כלי שיט דומים מיוון ומאיטליה

חיזוק דרמטי ליכולת הצבאית מהים: ישראל רכשה מארה"ב שתי נחתות

ישראל רכשה מארה"ב שתי נחתות עבור צה"ל וחיל הים, כך התפרסם ב"ישראל היום". הנחתות המיוצרות במספנה בארה"ב וצפויות להגיע ארצה בזו אחר זו בחודשים הקרובים, בהפרש של כחודשיים. בחיל הים נערכים לקליטתן של הנחתות כבר תקופה ארוכה.

לטובת קליטת הנחתות החדישות הקים חיל הים פלגה חדשה בבסיס חיל הים באשדוד, והיא זו שגם תפעיל אותן כשהן תהפוכנה למבצעיות. כמו כל כלי מלחמה שנקלט בצה"ל, לאחר קליטתן תעבורנה הנחתות החדשות סדרה של פעולות שבמסגרתן יותקנו עליהן גם מערכות ישראליות. ניסיון העבר מלמד כי מדובר בתהליך ארוך שנמשך חודשים.

לחימה מול חיזבאללה

הנחתות ישמשו גם ציר לוגיסטי לכוחות הלוחמים, ויאפשרו לצה"ל להעביר את הלוחמים דרך הים במקרה שבו יהיה קושי להגיע אליהם עם ציוד ומזון דרך היבשה. בצבא מתכננים להשתמש באותן נחתות בעיקר במקרה של לחימה מול חיזבאללה בלבנון. בשנים האחרונות צה"ל, ובעיקר אוגדה 98, מתאמנים על הפתעת האויב בעומק שטחו - אם בצניחה, ואם בנחיתת כוחות קטנים באמצעות כלים שכבר כיום נמצאים ברשות הצבא. הנחתות החדשות ירחיבו את האפשרויות העומדות לרשות הצבא.

גם בתרגיל הגדול שמקיים צה"ל בימים אלה, "מרכבות האש", חסרונן של הנחתות מורגש. כפי שכבר פורסם, במסגרת התרגיל יקיים צה"ל בשבוע הבא תרגיל אוגדתי גדול בקפריסין, שם אמורים כוחות מאוגדה 98 להתאמן בשטח לא מוכר במתווה של לחימה מול חיזבאללה. אך לשם העברת החיילים, הציוד וכלי הרכב שלהם, שכר הצבא לטובת התרגיל שתי נחתות מצבא יוון וספינה מאיטליה.

נחתות הן כלי שיט נפוץ בחילות הים השונים בעולם, ואפילו מדינות כמו יוון, טורקיה וצרפת מחזיקות נחתות. אין זו גם הפעם הראשונה שבה חיל הים מחזיק ברשותו נחתות, והוותיקים עוד זוכרים את פעילותן ברבות ממלחמות ישראל עד שנת 1993, אז הפסיק צה"ל להחזיק ברשותו את יכולת הנחיתה מהים.

מקום המדינה

הנחתות הוותיקות שימשו את חיל הים כבר בראשית ימיה של המדינה, במלחמת יום העצמאות, אז יצאו נחתות ישראליות להנחית כוח רגלים לפשיטה על סוללת תותחים מצרית ליד אשקלון. במלחמת קדש ב-1956 הפליגו הנחתות הישראליות מאילת לשארם א-שייח' והעבירו בדרך את חטיבה 9 שירדה דרומה. במלחמת ששת הימים סייעו הנחתות בכיבוש שארם א-שייח', ובמלחמת ההתשה הנחיתו הנחתות כוח שריון בגדה המערבית של מפרץ סואץ. במלחמת שלום הגליל ב-1982 הנחיתו כוחות שריון ורכבים קרביים משוריינים בחופי לבנון.

עם היפרדות צה"ל מאחרונות הנחתות באוגוסט 1993, קיבלה השייטת ציון לשבח מטעם מפקד חיל הים דאז, אלוף עמי אילון, על "נחישות, תושייה ואומץ לב". בפירוט לצל"ש המופיע באתר הגבורה נכתב: "לוחמי פלגות הנחיתה ביצעו במלחמות ישראל וביניהן מבצעי נחיתה נועזים ומורכבים, כדוגמת הנחתת כוחות שריון בחוף אבו-דראג' במלחמת ההתשה והנחתת כוחות שריון וחיל רגלים במלחמת שלום הגליל בחוף בלבנון, זאת תוך התגברות על קשיים שהציבו זירות הלחימה וכשירות כלי השיט".

עוד כתב אלוף אילון: "פלגות הנחיתה הובילו את כוחות היבשה ליעדיהם בחוף אויב, לא אחת תחת אש ולאור יום תוך הפגנת אומץ לב, דבקות במשימה, כושר אלתור, תושייה ומיומנות מקצועית".

מדובר צה"ל נמסר: "במסגרת תרגול חודש המלחמה, יבצע צה״ל שימוש בפלטפורמות יווניות וכלי שיט איטלקי, לתרגול שינוע ציוד לוגיסטי והעברת לוחמים הלוקחים חלק בתרגיל ובאימון ייקחו חלק ספינות הטילים של זרוע הים. כחלק מתוכנית העבודה לשנת 2023 עתידים להיקלט שני כלי שיט מדגם LSV (Logistic Support Vessel) אשר ישמשו את זרוע הים וצה״ל".

נחתת מהסוג שישראל רכשה
בית המשפט הרשיע את המחבל מעאד חאמד שרצח את מלאכי רוזנפלד הי"ד
שרת הפנים שקד שללה את תושבותו של המחבל סלאח חמורי
תכננו פיגועים ואף ביצעו: שני בכירים בג'יהאד האסלאמי חוסלו בג'נין
התפתחות דרמטית בחקירת הפיגוע הכפול בירושלים
יירוט מוצלח של מיירט ארוך טווח כנגד מטרה שדימתה טיל שיוט מתקדם
יידה אבנים לעבר רכבים חולפים במזרח ירושלים ונעצר ע"י השוטרים
תיעוד: 11 מבוקשים נעצרו הלילה באוגדת יהודה ושומרון
לוחמים מספרים על המציאות בגזרת חברון: "מתגרים בנו כדי שנגיב"
המפכ"ל שיבח את השוטרים שניטרלו של המחבל: "פעלו כנדרש"
משפחתה עודכנה: מצבה של החיילת שנפגעה - בינוני