דיווח: איראן ויתרה על הדרישה להסיר את משמרות המהפכה מארגוני הטרור

על פי דיווח באתר חדשות קטארי, בטהרן החליטו לוותר על אחד הסעיפים השנויים ביותר במחלוקת בדרך להסכם גרעין חדש מול ארצות הברית • על פי הדיווח, בארה"ב טרם הגיבו

דיווח: איראן ויתרה על הדרישה להסיר את משמרות המהפכה מארגוני הטרור נשיא איראן, חסן רוחאני

טהרן הודיעה כי היא מסכימה לוותר על דרישתה להסיר את ארגון משמרות המהפכה מרשימת ארגוני הטרור של הממשל בוושינגטון, כך דיווח אתר החדשות המזוהה עם קטאר, ה"מידל איסט איי", כשהוא מצטט מקורות בתוך הרפובליקה האסלאמית.

על פי הפרסום ב'ישראל היום', הסרת הארגון מרשימת ארגוני הטרור היא אחת מנקודות המחלוקת הגדולות האחרונות לפני הסכם אפשרי בין ארצות הברית לאיראן, שיאפשר חזרה למתווה הגרעין שנחתם בשנת 2015 בין איראן ושש המעצמות וממנו יצא נשיא ארצות הברית דאז, דונלד טראמפ, בשנת 2019.

המקור סיפר לאתר החדשות כי באיראן דורשים שבתמורה לוויתור על הסרת שמון של משמרות המהפכה מרשימת הטרור, ארצות הברית תבטל את הסנקציות על האגף הכלכלי של משמרות המהפכה, מפקדת חת'אם אל-אנביה, ותאפשר בכך הקפאה של כספים בבעלות הארגון שהוקפאו בארצות הברית. בוושינגטון לא הגיבו לפניית אתר החדשות ותרם נתקבלה כל תגובה רשמית הממשל לידיעה.

מוקדם יותר היום אמר ביל רוסו, סגן מזכיר המדינה האמריקני, לעיתון "א-שארק אל-אווסאט" כי "אנחנו מאמינים שיש עסקת גרעין בהישג יד, אבל זה תלוי באיראן".

"אנו מאמינים שיש עסקה בהישג יד שעשויה לספק לקהילה הבינלאומית הישגים אמיתיים בתחום אי ההפצה (של נשק גרעיני; ש"ק), ולתרום ליציבות אזורית גדולה יותר", אמר הבכיר האמריקני לעיתון. הדברים נאמרים כאשר בחודש הבא צפויה להיערך פסגה אזורית בסעודיה של נשיא ארה"ב ג'ו ביידן עם מנהיג המפרץ הערבי, מצרים ועיראק.

"נמשיך לקיים הערכות עם המומחים שלנו אבל ההחלטה היא של איראן - להכריע אם היא מעוניינת לחזור להסכם או להתרחק מהקהילה הבינלאומית", הוסיף רוסו.

עם זאת, הבכיר הבהיר כי "ארה"ב מסכימה עם הערכת יו"ר הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית שהפעולות האיראניות האחרונות הקשורות לאימות ולפיקוח - דוחפות אותנו לעבר פחות שקיפות בתוכנית הגרעין האיראנית. זאת בזמן שהקהילה הבינלאומית מאוחדת מאוד ברצון לעוד שקיפות בכל הנוגע לתוכנית הגרעין האיראנית". בכך התייחס הבכיר לדבריו של היו"ר רפאל גרוסי כי איראן החלה לנתק מצלמות במתקני גרעין.

"מרכז רבני אירופה" בקול קורא על משמר הדת וחיזוק הקהילות היהודיות
מאסק ערך סקר: האם טראמפ יחזור בקרוב ל'טוויטר'?
בהזמנת המלך: הרצוג יצא לביקור ממלכתי בבחריין
קבר אחים ענק מתקופת השלטון הקומוניסטי נמצא בטרנסניסטריה
ביידן: "לא סביר שהטילים שפגעו בפולין שוגרו מרוסיה"
טראמפ הכריז על מועמדותו לנשיאות ארה"ב ב-2024: "הקאמבק מתחיל"
דרמטי: שני בני אדם נהרגו בעיר פרזבודו שפולין מפגיעת טיל רוסי
פרשת מות העיתונאית: ה- FBI האמריקני פתח בחקירה פלילית נגד ישראל
"תמונות מחרידות": התיירים הישראלים המומים מהפיצוץ באיסטנבול
פיגוע במרכז טורקיה: לפחות ששה הרוגים ו-53 פצועים