חשיפה: פרשת מעטפות הכסף של איימן עודה

חבר הכנסת איימן עודה פגש לפני כשנתיים בפריז את "הגזבר' של אש"ף • לאחר הפגישה הלבבית, יצא עודה חזרה לישראל – כשבידיו מעטפות עם כ-20 אלף דולרים

חשיפה: פרשת מעטפות הכסף של איימן עודה

חבר הכנסת איימן עודה קיבל מעטפות כסף מזומן, בזמן ביקורו בפריס לפני כשנתיים. בחודש מרץ 2018 ביקר עודה, אז יו"ר סיעת חד"ש וכיום ראש הרשימה המשותפת, בפריז, בכנס מטעם ארגון אונסקו של האו"ם. כך התפרסם בערוץ 20.

אלא שלא רק הכנס הופיע בלוח הזמנים העמוס של ביקור עודה בבירה הצרפתית. כשהתפנה מהנאומים, מצא עודה זמן להפגש עם רמזי ח'ורי, בכיר ברשות הפלסטינית ובפת"ח ובעבר ראש לשכתו של יאסר ערפאת. יותר מכל תפקידיו ידוע ח'ורי בתור "הגזבר"- האיש שעומד בראש הקרן הלאומית הפלסטינית, שמנהלת את כספי אש"ף.

מקורות שהיו עדים לפגישות בין השניים, שנמשכו שלשה ימים, מתארים מערכת יחסים קולחת ולבבית, מלווה בבדיחות ובמחמאות שהרעיף גזבר אש"ף על חבר הכנסת הישראלי.

אך לא רק מחמאות קיבל עודה בפריז: ממידע שהגיע לערוץ עשרים עולה כי באחת הפגישות במסעדת יוקרה פריזאית, הועברו לעודה מספר מעטפות ובהן כ-20 אלף דולר, במזומן. לפי מקורות הבקיאים בהתרחשויות, בארוחה נכח גם השגריר הפלסטיני לאונקסו.

בתום ארוחת הערב אף הצטלמו השלושה יחדיו. בצד השמאלי של התמונה נראה אילי סנבר, השגריר הפלשתיני. לצדו חורי, ויחד איתם חבר הכנסת הישראלי. המעטפות כמובן נשארו מחוץ לתמונה.

הכספים שנמסרו לידיו של עודה הם 'תרומת' אש"פ והפלסטינים לפעילות חד"ש, לקראת קמפיין הבחירות של המפלגה הערבית. כך אמר ח'ורי למקורביו לאחר הפגישה.

"ח'ורי מממן הוצאות שונות של ח"כ עודה כראש מפלגה ערבית", אומר גורם ערבי שהיה עד לפגישה בפריז ושוחח בעניין זה עם ח'ורי, ראש הקרן הלאומית הפלסטינית. "הכספים לעודה הועברו בידיעת ובאישור אבו מאזן", הוא מספר, "אבו מאזן ראה בעודה כמי שיכול לשנות את המפה הפוליטית בישראל. הכספים נועדו לממן את הוצאותיו האישיות של עודה, ולסייע לו לקראת הבחירות בישראל".

לא מדובר רק במימון מפלגות או בפעילות פוליטית אסורה. שנה טרם הפגישה בפריז, ב-16 למרץ 2017, פרסם משרד הביטחון בישראל "הכרזה זמנית" המוציאה את ארגון "הקרן הלאומית הפלסטינית" אל מחוץ לחוק, ומכריזה עליו כעל ארגון טרור. הארגון הוא אחד הגדולים והמשמעותיים ברשות הפלסטינית, ותחת ידיו עוברים עשרות מיליארדי דולרים.

שר הביטחון נימק את החלטתו בכך שהארגון פעיל באופן מתמשך ורצוף בתמיכתו בגורמים המבצעים פעילות טרור נגד ישראל. נימוק נוסף שהוביל להוצאת הקרן מהחוק הוא מימון בעשרות מיליוני שקלים שהעבירה הקרן לאסירים ביטחוניים הכלואים בישראל, ולבני משפחותיהם.

הקרן הלאומית הפלסטינית הוקמה בשנת 1964 על ידי חברי אש"ף, כדי לשמש גוף שינהל את כספי ה'עם' הפלסטיני. בין מקורות המימון של הקרן מופיע גם מס מיוחד, מחברי אש"ף, המפרישים 5% ממשכורותיהם, מתרומות מאנשי עסקים וממדינות ערביות ואחרות. במשך השנים עברו לקופתה של הקרן עשרות מיליארדי דולרים. לפי הערכות, עד תחילת שנות האלפיים עברו בחשבונות הקרן כ־30 מיליארד דולר.

הרשות הפלסטינית טוענת כי היא איננה מתערבת בבחירות בישראל, או בענייניה הפנימיים. אלא שהעברת הכספים, במזומן, מוכיחה אחרת. העברת הכספים לעודה איננה מקרה בודד: כבר בשנת 1999 פנה אבו מאזן בכתב ליאסר ערפאת, וביקש ממנו להעביר כספים ל"ערביי 48", לקראת הבחירות.

לקראת מערכת הבחירות באפריל 2019 התפרסם בתקשורת הפלסטינית מסמך, בו מבקש ראש הועדה לאינטראקציה עם החברה הישראלית, מחמד אל מדני, מאבו מאזן, להעביר חמישה עשר מיליון שקלים לטובת הבחירות בישראל. אל מדני אף טוען כי הבקשה מגיעה באישורו ובידיעתו של צאיב עריקאת. מדני כתב לאבו מאזן כי הכסף דרוש "למעקב אחר הבחירות של 'הצד האחר'". במכתבו מציין אל מדני, כי הכסף מיועד לכוחות ולמפלגות, וכן לאישי ציבור שסוכם מראש כי יקבלו את הכסף.

גורמים ברשות תהו לגבי זהותו של "הצד האחר" ואילו אתר "פלסטין אלאן", שפרסם את המסמך, טען כי בין היתר מי שנהנה מתמיכת הוועדה היו אחמד טיבי והמפלגות הערביות. כמו כן צוין שנהנו מהכסף גם גורמים ישראלים.

מגורמים פלסטיניים רשמיים נמסר, כי טרם הרכבת הרשימה המשותפת יעצה הרשות הפלסטינית לחברי כנסת הערביים ולאישי צבור לאחד כוחות ולפעול כקבוצה אחת. כזכור התערבה הרשות הפלסטינית גם בארגון הפגנות המחאה נגד חוק הלאום.

במהלך מערכות הבחירות בשנתיים האחרונות התגייס גם פת"ח לתמיכה ב"רשימה המשותפת". פעילים פלסטינים התגייסו כדי לסייע לרשימה ועודדו את ערביי ישראל להגיע לקלפיות. הפת"ח, הארגון בראשו עומד אבו מאזן ואליו שייכים מרבית ראשי הרשות הפלסטינית, הוביל את המאמץ הגלוי ויוצא במספר קמפיינים בדף הרשמי שלו וכותב, כי מטרתם היא להעלות את שיעור ההצבעה בקרב ערביי ישראל, כתגובת נגד לניסיונות מפלגות הימין בישראל להפריע להצבעות הערבים ולפגוע בפוטנציאל הקולות בקרב ערביי ישראל.

"כמיליון פלסטינים מערביי 48 משתתפים בבחירות, והרשימה המשותפת מבקשת להעלות את אחוזי ההצבעה בקרב פלסטינים לשיעור של 62% ומעלה, בדרכה להשיג 13 מושבים" – עודדו אנשי הפת"ח את הציבור לצאת ולהצביע.

הפת"ח פירסם פוסטרים ברשתות החברתיות ובהם נכתב: "קולך עתידך", "אם לא הצבעתם – קולכם הולך ימינה", "כאן נשארים גם מול מיליון חוקים", "בואו נצביע – ירושלים בסכנה" וכן "טראמפ – יש לך עסקה ולנו יש קולות". כרזות נוספות הופצו באתר פת"ח ובהן נכתב: "אני מצביע – ואתה?", "מהנגב עד סח'נין – אל הקלפי הולכים", ו – "הדתיים היהודים מצביעים בשיעור של 80% ומשיגים אלפי הישגים – תלמדו מהם".

שאלנו את ח"כ איימן עודה: האם קבלת הכסף דווחה כחוק? מה הייתה מטרת הכסף? והאם סייע לו במהלך הבחירות? עודה סרב להגיב.

גם לשכתו של יו"ר הרשות הפלסטינאית אבו מאזן סירבה להתייחס לדברים, והעניין עבר מדובר אחד למשנהו וליועצי אבו מאזן. אולם בכיר פלסטיני אומר, כי ביקורו של עודה בא לאחר שפסקו העברות הכספים לח"כ אחמד טיבי, שהיה מקורב לערפאת אך הורחק מאז התברר לאבו מאזן, כי הוא מקורב מאוד למחמד דחלאן, שנוא נפשו של יו"ר הרשות הפלסטינית.

ח''כ איימן עודה
ביידן לא מחכה: לפיד רמז שיקשיח עמדות מול איראן
עצוב: פעוטה נחנקה ונפטרה בשכונה החרדית
סיכום חדשות השבת: איראן הודיעה על חידוש שיחות הגרעין
ריססה גרפיטי על בית כנסת ונעצרה
ניצול הלינץ' תחת חקירות קשות ומניעת שינה: "אודה בשב"כ ברצח היטלר"
עשרות ח''כים למפכ"ל וראש השב"כ: אפשרו לעצור הלינץ' לפגוש עו''ד
מורים בתיכון בעכו הסיתו ברשת נגד ישראל - וזומנו לשימוע
ארבל: "יש רגעים שבהם אי אפשר לשתוק"
הכירו: דחפור על שלט בצה''ל
בנט: "הכלל החדש שלנו הוא: מי ששולח - משלם"