אושר: תוגבל מסירת מידע על תיקים תלויים ועומדים שלא הוגש כתב אישום

משרד המשפטים נעתר לדרישת יו"ר הוועדה ח"כ גלעד קריב לקצר בשנה את התקופות בהן יימסר מידע על תיקים פתוחים לצורכי העסקה ומתן רישיונות, ולהוספת קטגוריה נפרדת...

אושר: תוגבל מסירת מידע על תיקים תלויים ועומדים שלא הוגש כתב אישום אילוסטרציה

משרד המשפטים נעתר לדרישת יו"ר הוועדה ח"כ גלעד קריב לקצר בשנה את התקופות בהן יימסר מידע על תיקים פתוחים לצורכי העסקה ומתן רישיונות, ולהוספת קטגוריה נפרדת לעבירות מין ואלימות חמורה בהן תקופת המסירה תעמוד על שבע שנים

ועדת החוקה אישרה היום (ד') את תקנות המידע הפלילי ותקנת השבים (סייגים למסירת מידע- הגבלת מידע על תיקים תלויים ועומדים שלא הוגש בהם כתב אישום), התשפ"ב 2022). התקנות אושרו בתמיכת היו"ר ח"כ קריב.

התקנות נועדו להגדיר את משכי התקופות בהן יימסר מידע על תיקים תלויים ועומדים שטרם התקבלה החלטה אם להגיש בהם כתב אישום, ביחס לגופים שהוכרו בחוק כזכאים לקבל מידע פלילי. עם זאת, התקנות מאפשרות ליועמ"ש לממשלה סמכות לאשר מסירת מידע על תיק תלוי ועומד לגופים, גם בחלוף התקופה שנקבעה, על סמך בקשה מנומקת וזאת אם סבר כי בשל קיום נסיבות מיוחדות שיירשמו, קיים אינטרס ציבורי למסור את המידע.

משרד המשפטים נענה לדרישת היו"ר ח"כ קריב לקיצור תקופות מסירת המידע כך שבעבירות עוון יקוצר משך הזמן לשנתיים ולקטינים ל-18 חודשים, בעבירות פשע ועוון מיוחד יקוצר לשלוש שנים ולקטינים לשנתיים ובעבירות פשע שדינן מעל שבע שנים יקוצר לחמש שנים לבגירים ושלוש שנים לקטינים. עוד לדרישת היו"ר הוספה קטגוריה של מין ואלימות חמורה כהגדרתן בחוק זכויות נפגעי עבירה – בהן תקופת מסירת המידע תעמוד על שבע שנים.

התקנות ייכנסו לתוקפן בעוד חצי שנה.

רקע: חוק המידע הפלילי ותקנת השבים-2019 קובע בין היתר, כי בכל עת שהמשטרה מוסרת מידע מהמרשם הפלילי לפי הוראות החוק, היא תמסור גם מידע על תיקים תלויים ועומדים. עם זאת, נקבע כי קבלת מידע זה הנמסר לגופים המעניקים רישיון, אישור, הטבה, תעודה או העסקה, תוגבל לתקופות שייקבעו בתקנות ע"י שר המשפטים בהתייעצות עם השר לבט"פ ובאישור ועדת החוקה. בדרך זו, כשחלפה התקופה ולא הוגש כתב אישום, לא יימסר מידע על התיק התלוי והעומד לגוף הזכאי, כך שלא יהוו חסם מפני השתלבות בתעסוקה, קבלת רישיון ועוד.

נתיב פלוס בכביש 1 יצא לדרך, כך זה נראה מהרחפן
תחנות ניטור איכות האוויר הישנות של חברת החשמל ב'אלון תבור' הוחלפו
סוכלה הברחה של 20 ק"ג זהב שהוסתרו ברכב במעבר אלנבי
לוחם גבעתי שהתבטא פוליטית שוחרר הבוקר מהכלא הצבאי
מזג האוויר: מעונן חלקית עד בהיר בעננות גבוהה ובינונית
דרמה בנתב"ג: פלסטיני שב"ח ניסה לפרוץ את המחסום ונורה
זוועה: פלסטינים השפילו עוברי אורח חרדים בעיר העתיקה ונעצרו
מהיום: "נתיב פלוס" יחל לפעול בכביש 1
מזג האוויר: בהיר וחם מהרגיל
החובש יואל סוויסה ז"ל נהרג בתאונת דרכים קטלנית בדרום