בישראל לוקחים ברצינות את האירוע של חיזבאללה - השאלה היא באמת מה אירע היום? (פרשנות)

עדיין על אש קטנה: צצים לנו כמה סימני שאלה סביב האירוע הבטחוני בהר דב: בעוד שצה"ל דיווח - כי הצליח לשבש ניסיון של חוליית חיזבאללה לבצע פיגוע באחד ממוצביו. בארגון החיזבאללה הכחישו: "אירוע חד-צדדי"

בישראל לוקחים ברצינות את האירוע של חיזבאללה - השאלה היא באמת מה אירע היום? (פרשנות) בימה - המעודכנים מעדכניםנתניהו בהערכת מצב ביטחונית

ללא קרדיט

התקרית בהר דב שאירע היום בצהריים היא לראשונה מזה שנים שהיה שקט בזירה. צה"ל שיבש היום (שני) פיגוע של חיזבאללה, כאשר תצפיות זיהו חוליית מחבלים המנסה לחצות את גדר הגבול.


כוחות צה"ל ירו לעברם במטרה להבריחם לשטח לבנון ולא לחסלם, על מנת למנוע הסלמה נוספת. אך בארגון חיזבאללה מכחישים וטוענים כי מדובר באירוע חד-צדדי שהמציאה ישראל.

נתניהו בהערכת מצב ביטחונית

מנגד, בצה"ל טוענים כי סרטי התצפית מוכיחים מציאות אחרת לחלוטין: המחבלים התקדמו בתנועה מבצעית ובזחילה לעבר מוצב בגזרה, כאשר הם מצליחים להתקדם כמה צעדים מעבר לגבול, אך ירי הלוחמים שיבש את המהלך.


למרות האירוע אתמול, הכוננות הגבוהה בצפון תימשך, ומערכת הביטחון תהיה דרוכה ברצינות לכל תגובה מצד חיזבאללה, כי מבחינה פוליטית חשבון הדמים על הרג פעיל הארגון בשבוע שעבר בנמל התעופה הבינלאומי בדמשק - עדיין לא נחתם.

האירוע התרחש באור יום מלא, כשבסביבות השעה שלוש וחצי אחר הצהריים, זיהו תצפיתניות של צה"ל באזור הר דב חוליה של 3-4 מחבלים שחוצה לתוך שטח ישראל במרחב הר דב, באזור שבו אין גדר גבול.


כוחות צה"ל וטנקים ירו לעבר המחבלים, אשר ככל הנראה היו חמושים ואולי אף רצו להניח מטעני חבלה באזור בגזרת הר דב שבו מסיירים חיילי צה"ל. בצה"ל סבורים כי הירי שיבש את מהלך הפיגוע, אך ככל הנראה לא נהרגו מחבלים מהירי.


זמן קצר לאחר מכן דיווחו בלבנון על ירי ארטילרי ישראלי לעבר שטחים פתוחים באזור הכפר שובא הסמוך לנקודת התקרית. במהלך האירוע הונחו התושבים לאורך גבול הצפון להישאר בבתים וצירי התנועה נסגרו, אולם תוך זמן קצר, פחות משעתיים מתחילת האירוע, הודיע דובר צה"ל על חזרה לשגרה.

‏30 גלגלים ושישה מנועים: המטוס הגדול בעולם נחת בישראל - האנטונוב AN-225
בני ברק: נעצרו נערים החשודים בונדליזם
צה"ל חיסל 4 מחבלים שהניחו מטענים בגבול סוריה
צה"ל תקף יעדי טרור של ארגון הטרור חמאס ברצועת עזה • צפו בתיעוד
בפגישת זום עם רה"ע הרב גוטרמן: מודיעין עילית תקבל סיוע מוגבר
צפו: רכב עוקף אופנוע משטרתי תוך חציית קו הפרדה רצוף על כביש 90
רקטה ששוגרה מעזה יורטה מעל שמי שדרות
צפו: המשטרה נאבקת בחלונות הכהים
החקירה העלתה: השריפה באתר העתיקות "סוסיא" - הצתה מכוונת • תיעוד ממצלמות האבטחה
משטרת ישראל פונה בקריאת קודש של "ונשמרתם מאוד לנפשותיכם"