ביידן מאיים על סין: "אתם מפלרטטים עם סכנה בטאיוואן"

נשיא ארה"ב אמר כי במקרה ובייג'ינג תחליט לפלוש לאי ולכפות עליו את שלטונה, ארצו תפעל באפן צבאי כדי להגן על טייפה • זו ההתבטאות הישירה ביותר של ביידן עד כה

ביידן מאיים על סין: "אתם מפלרטטים עם סכנה בטאיוואן" נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן אמר באופן חריג וחריף כי ארצו תפעל באופן צבאי להגן על טאיוואן במקרה וסין תחליט לפלוש לטריטוריה העצמאית, תוך שהוא מזהיר את בייג'ינג כי היא "מפלרטטת עם סכנה" כשהיא מאיימת על טייפה. כך פורסם ב'ישראל היום'.

"אנו מסכימים עם מדיניות סין האחת, ואנו חתומים עליה, אך הרעיון כי את טאיוואן ניתן לקחת בכוח פשוט איננו מקובל עלינו", אמר היום (שני) הנשיא במהלך פגישה עם ראש ממשלת יפן פומיו קישידה בבית הלבן.

ביידן התחייב באופן חריג כי ארצו תתייצב צבאית לצד טייפה במקרה ותותקף, ובתגובה לשאלות כתבים בנושא אמר כי "להגן צבאית על טאיוואן זו התחייבות שלקחנו על עצמנו. אנו נסכים להשתמש בכוח אם סין אכן תתקוף".

בשנתיים האחרונות, נשיא סין שי ג'ינפינג איים כמה פעמים כי ארצו תפעל בכוח האמצעים העומדים לרשותה על מנת להביא את טאיוואן תחת שליטתה, כולל אופציה צבאית. מטוסי קרב של חיל האוויר הסיני ביצעו עשרות חדירות, בהן של מפציצם גרעיניים, לשטחה האווירי של טאיוואן, והרשויות במדינה הזהירו כי פעולה צבאית סינית היא אפשרות ממשית.

טאיוואן מקיימת שלטון דמוקרטי בנפרד מסין מאז עלייתה של המפלגה הקומוניסטית לשלטון בסין בסוף שנות ה-40, לאחר ששליטה הלאומני של סין, צ'אנג' יי-שק, נמלט עם כוחותיו מהיבשת לאי וכונן בה שלטון נפרד. בייג'ינג מעולם לא ויתרה על השלטון באי.

ביידן אישר: איראנים ששירתו במשמרות המהפכה - יוכלו להיכנס לארה"ב
הותר לפרסום: חוליית טרור נעצרה בטורקיה, חיי קבוצת תיירים ניצלו
פסיקה דרמטית בארה"ב בתחום הנשק: מיליונים נוספים זכאים לרישיון
במעמד שגריר ישראל ורבנים: נחנך מרכז החסד האירופאי בבירת גיאורגיה
אסון ענק באפגניסטן: 955 הרוגים ברעידת אדמה
הטייס שנעצר בארגנטינה - דמות מפתח במשלוחי הנשק האיראניים
"2.2 מיליון יהפכו לנזקקים למזון": האו"ם מזהיר מאסון בלבנון
דיווח: איראן ויתרה על הדרישה להסיר את משמרות המהפכה מארגוני הטרור
צפו: סודות חכמת המזלות וכיצד קשורות המלחמות לכוכבי הלכת
תנועת ה-BDS פרסמה "מפה של הקשרים היהודיים" ועוררה סערה