"בעלי העסקים יהיו בפוסט קורונה 15 שנה"

דברי נשיא ארגון העצמאים והעסקים בוועדה לענייני ביקורת המדינה • יו"ר הוועדה: "לא ייתכן שעסק שמגלגל אשראי ובגלל הנחיות הממשלה, יישאר עם כתם שחור לכל חייו"

"בעלי העסקים יהיו בפוסט קורונה 15 שנה" אילוסטרציה

הוועדה לענייני ביקורת המדינה בראשות ח"כ עפר שלח דנה היום [שלישי] בסוגיית האשראי בעקבות משבר הקורונה.

יו"ר הוועדה, ח"כ עפר שלח, אמר בפתח הדיון כי "המשבר הרפואי יכול להפוך לאחר תום הקורונה למשבר האשראי של מדינת ישראל. אשראי צריך להחזיר בסופו של דבר למרות שהמועד נדחה מעת לעת, אצל חלק מהעסקים זה בוודאי יצור משבר. אלו עסקים שהתנהלו היטב ומטבע הדברים מכיוון שמתגלגלים מאשראי, ועתה הפעילות שלהם נעצרה באחת, יוכלו להיות מוכרזים כפושטי רגל כשלא יוכלו להחזיר את האשראי. הם יהיו אף מוגבלים לעתיד ולא יוכלו לייצר הכנסות אחרים. אם הכנסת תמשיך לתפקד, אפעל בנושא הזה. לא יכול להיות שעסק טוב שמגלגל אשראי ותפס אותו הקורונה עם עצירה מוחלטת של פעילותו בגלל הנחיות ממשלתיות, יהיו בדרוג רע לאורך כל חייהם עסקיים".

טל הנפלינג, יועצת למנהל רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון, אמרה בדיון: "רשות שוק ההון מטפלת בסקטור האשראי החוץ-בנקאי ובמהלך התקופה האחרונה הרשות עושה מאמצים כבירים להשלים את תהליך הרישוי של גופי אשראי חוץ-בנקאי על מנת להגדיל את מספר הגופים שנותנים אשראי. הרשות נמצאת במחסור משאבים קריטי ובסיטואציה הנוכחית יחידת הפיקוח על השירותים תוקצבה בחסר ואין לרשות שוק ההון מספיק עובדים. היוזמה להכניס את הגופים החוץ- בנקאיים למסלול שייתן להם אשראי זול על-ידי בנק ישראל, מבורכת".

זיו נאור מיחידת הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל אמרה בדיון שכרגע קיימת קבוצה גדולה של לקוחות שלא תוכל לשוב ולהחזיר את ההלוואות שלה ועל כן הבנקים ניאותו לפרוס את החזר ההלוואות. לדבריה, "קיימים 3 מתווים, מתווה אחד להחזר משכנתאות מתווה שני להחזר הלוואות צרכניות ומתווה שלישי להחזר הלוואות לעסקים קטנים. מתווה החזר המשכנתאות כולל דחייה של חלק מההחזר החודשי בהיקף של מ-25 אחוז עד 75 אחוז כאשר הדחייה הינה לתקופה ארוכה של שנתיים כך שתהיה הורדה משמעותית של גובה ההחזר החודשי. הבנקים הגיעו למשבר הכלכלי באופן טוב יחסית שיסייע להם לצלוח את המשבר באופן טוב. בהקשר לעסקים קטנים וזעירים, היקף דחיית החזר ההלוואות נאמד בסך של 12 מיליארד ש"ח ל-60 אלף עסקים".

רמי בז'ה מפורום העצמאיים, אמר שהמצב הכלכלי הנוכחי יביא להחרפת הפערים בין השכבות הסוציו-אקונומיות כאשר עשרות אלפי עצמאים יהפכו להיות חדלי פירעון ולא יצליחו לעמוד במתווים לדחיית החזר ההלוואות שבנק ישראל פרסם, "חייבים ליצור גשר כלכלי בשביל שעסקים רבים שהיו במצב פיננסי יציב טרם משבר הקורונה כאשר בשנה האחרונה התייבש המעיין לחלוטין וחייבים לתת להם סוג של חנינה כלכלית כיוון שהם לא יצליחו לשקם את עצמם בשנים הקרובות. עסקים רבים לא יוכלו לחזור לפעול בגלל חדלות הפירעון הצפויה להם. כל העסקים פוחדים משנת 2021 כיוון שההרגשה היא שצועדים לתהום כלכלית כאשר הבנקים יבואו לבקש את הכספים על כן הבנקים חייבים להציע מתווה נדיב יותר על מנת שעסקים יוכלו לחזור לעבוד".

נשיא ארגוני העצמאיים והעסקים בישראל - לה"ב, עו"ד רועי כהן: "יש בעיה גדולה שלא מתייחסים אליה והיא הרישום במערכת הכלכלית של הגופים הפרטיים שנותנים את השירותים של הבנקים אשר לגביהן אין הגבלה של שנים. וכך בעוד 15 שנה, אנשים שסבלו בעקבות הקורונה לא יוכלו לפתוח עסקים בגלל שיש לגביהם רישום שלילי בזמן שזה בגלל הקורונה ולא בגללם. זה תלוי בתיקון חוק הבנקאות שמאפשר לנהל מעקב ורישום אחרי דייוחים. אם זה לא ישונה, נהיה בפוסט קורונה של 15 שנה עבור עסקים. הבנקים נסמכים על הbdi שהם מנהלים את המעקב והרישום עבורם. על ידם, יהיו לבעלי עסקים נקודה שחורה שלא תחלוף. אם לא ישונה חוק שירותי הבנקאות, בעלי העסקים יהיו בפוסט קורונה 15 שנה".

הקלות בארנונה: מועצת עיריית בני ברק מאשרת את הארנונה
יוקר המחיה מכה בעזה: "המשבר הכלכלי יוביל לפיצוץ"
בשורה לעשרות אלפי סייעות: מענק של 1,500 ש''ח לשנת הלימודים
חיסכון לנוטלי המשכנתאות: עמלת פתיחת תיק הלוואה תוגבל ל-360 ש''ח
בזמן הקרוב: יוארך התוקף לפיצוי משפחות חטופי ילדי תימן והבלקן
הממשלה תאשר: 72 מיליון שקלים להקמת חברה שתעביר כספים לרש"פ
דיון דחוף במשבר המזון: האם בקרוב נראה מדפים ריקים בסופר?
נחתם צו לביטול מכסים על מוצרים וחומרי גלם לתעשייה
מחיר הדלק שוב מזנק: ליטר בנזין 95 יתייקר השבוע ב-66 אגורות
אושר בטרומית: הגדלת תשלום על שקיות חד-פעמיות והרחבה לחנויות קטנות