"איאן" באמריקה: ההוריקן נחלש, אבל הסכנה נשארה

לאחר שנכנס למערב פלורידה במהירות של 240 קמ"ש, "איאן" עושה את דרכו צפון-מזרחה, משאיר אחריו הצפות והרס • יותר משני מיליון בתי אב נותרו ללא חשמל

"איאן" באמריקה: ההוריקן נחלש, אבל הסכנה נשארה

ההוריקן "איאן", אחד החזקים ביותר שהכו בארה"ב בעשורים האחרונים, עושה בשעות אלה את דרכו לאורך פלורידה וכבר הותיר יותר משני מיליון בתים ועסקים – חמישית מכלל לקוחות רשת החשמל במדינה. כך דווח ב'ישראל היום'.

הסופה, שהכתה בפלורידה ליד פורט מאיירס עם רוחות של 240 קמ"ש, נחלשה בשעות האחרונות, והרוחות כעת מגיעות למהירות של 120 קמ"ש "בלבד". עין הסערה נמצאת כ-95 ק"מ מדרום-מערב לאורלנדו ונעה לכיוון צפון-מזרח פלורידה, ג'ורג'יה ודרום קרוליינה. לצד שתי האחרונות, גם וירג'יניה וצפון קרוליינה הכריזו על מצב חירום.

בינתיים, באזורים שבהם חלפה הסופה, כמות המשקעים גרמה להצפות נרחבות של בתים פרטיים ובתי עסק. "הרחובות שלנו מתחת למים", אמר מייק מקניז, ראש עיריית מרקו איילנד, עיירת נופש על אי ממערב פלורידה, "אי אפשר להבחין בשלב הזה בין הרחובות לבין התעלות".

בפורט מאיירס הציפו המים אולפן שידור של תחנת טלוויזיה מקומית וגרמו להפסקת השידור. "הבטתי בחלון ופשוט ראיתי את הרכב שלי נישא בזרם", סיפרה ל-NBC שריל ברבריק, תושבת מיסורי שהגיעה לפורט מאיירס לחופשה, "והרכב שלי אינו היחיד. גם מקררים צפים כאן בחוץ". לשם המחשה, נהר השלום ליד זולפו ספרינגס עלה לגובה 7.29 מ' - פי 2.3 מהממוצע.

גם הרוחות זרעו נזק נרחב. כך, גג של היחידה לטיפול נמרץ בבית החולים בפורט שרלוט נתלש וחשף לסופה כ-160 מטופלים שהיו במקום. הצוות נאלץ לפנות את המטופלים למקומות בטוחים, מה שגרם לצפיפות מסוכנת בחלק מהחדרים ביחידה. "המבול הציף את הקומה העליונה והמים נהרו למטה בגרמי המדרגות", תיארה ל-CNN ד"ר בירג'יט בודין, רופאה בבית החולים.

למרות היחלשות הסופה לקטגוריה 1, הרשויות בפלורידה הזהירו מפני הצפות נרחבות. עוד לפני שיא הסערה, באורלנדו לבדה ירדו 30 מ"מ גשם, עוד 10 מ"מ צפויים בהמשך היום.

בינתיים, בקובה שבה הכה "איאן" כבר שלום, מתחילים לשקם את רשת החשמל בפרט ואת הנזקים בכלל. שני בני אדם נהרגו במהלך הסערה באי. לפחות 20 מהגרים, שעזבו את קובה, נחשבים נעדרים.

הסופה האדירה
הנשיא הרצוג נחת בבחריין והתקבל בארמון יורש העצר
לראשונה: הרצוג המריא הבוקר לביקור בבחריין
אמבולנס ממוגן ירי יועבר לשימוש כוחות ההצלה האוקראינים
"מרכז רבני אירופה" בקול קורא על משמר הדת וחיזוק הקהילות היהודיות
מאסק ערך סקר: האם טראמפ יחזור בקרוב ל'טוויטר'?
בהזמנת המלך: הרצוג יצא לביקור ממלכתי בבחריין
קבר אחים ענק מתקופת השלטון הקומוניסטי נמצא בטרנסניסטריה
ביידן: "לא סביר שהטילים שפגעו בפולין שוגרו מרוסיה"
טראמפ הכריז על מועמדותו לנשיאות ארה"ב ב-2024: "הקאמבק מתחיל"
דרמטי: שני בני אדם נהרגו בעיר פרזבודו שפולין מפגיעת טיל רוסי