מכה לבנט: יו''ר הקואליציה פורשת

הקואליציה מאבדת רוב בכנסת עם פרישתה של חברת הכנסת עידית סילמן. נתניהו: "תתקבלו בכל הכבוד הראוי ובזרועות פתוחות"

מכה לבנט: יו''ר הקואליציה פורשת ראש הממשלה נפתלי בנט

דרמה בממשלה: יו''ר הקואליציה, ח''כ עידית סילמן פורשת מהממשלה בטענה כי אינה רוצה לפגוע בזהות היהודית של מדינת ישראל לאחר כל מעללי הממשלה בה הייתה מעל 9 חודשים. המשמעות הישירה היא כי כעת בממשלה אין רוב של 60 חברי כנסת בממשלה, עובדה המקשה ואף עלולה למנוע לחלוטין העברת חוקים בכנסת.

יו״ר הקואליציה עידית סילמן הסבירה: "ניסיתי אחדות, כאחת שבאה מעולמות הטוב המשותף, עמלתי רבות עבור הקואליציה הנוכחית. לצערי לא אוכל לתת יד לפגיעה בזהות היהודית של מדינת ישראל ועם ישראל. לא הכל אתם יודעים כי ניסיתי בשקט. לא אוכל עוד להמשיך בדרך זו בשל הערכים והמקום ממנו אני באה. אני מפסיקה את חברותי בקואליציה ואמשיך לנסות לשכנע את חבריי לחזור הביתה ולהקים ממשלת ימין. אני יודעת שאינני היחידה שחשה כך. הזהות היהודית של מדינת ישראל היא זכות קיומנו כאן, זה הלב שלנו, זו המהות שלנו. פגיעה, ללא כל התחשבות בציבור ובערכים שאותם אני מייצגת היא קו אדום מבחינתי. ניתן להקים ממשלה אחרת כבר בכנסת הזו".

יו״ר ש״ס אריה דרעי: ״אני מברך את ח״כ עידית סילמן, שנתנה יד להצלת הזהות היהודית של מדינת ישראל, מתנצל שפקפקתי בצעד האמיץ שעשית, תבורכי מפי עליון. ׳בניסן נגאלו ובניסן עתידין להיגאל׳״.

יו"ר יהדות התורה ח"כ משה גפני הגיב: "העבירו עלי לא מעט ביקורת על השיתוף פעולה הפרלמנטרי עם ח"כ עידית סילמן ואחרים, היו דברים שעשינו יחד כמו חוק 'איחוד המוקדים' שעבר אצלה בועדה בקריאה ראשונה. בשיחתי איתה השבוע אמרתי לה שעם ישראל גאה בה על המאבק בנושא החמץ ואני שמח שעשתה את הצעד הזה. משיחותיי ומהכרותי היא לא האחרונה. מנגד, האופוזיציה גם צריכה לעשות חשבון נפש מי הכי ראוי ומי יש לו הכי הרבה סיכוי להרכיב ממשלה במיידי ללא צורך בהליכה לבחירות".

נתניהו הגיב למהלך והציע מקום עשירי ברשימת הליכוד לסילמן: "התרגשתי מאוד לשמוע את הצהרתה של חברת הכנסת עידית סילמן, ואני מברך אותה בשם המונים בעם ישראל שאיחלו לרגע הזה. עידית, את הוכחת שמה שמנחה אותך זו הדאגה לזהות היהודית של מדינת ישראל, הדאגה לארץ ישראל ואני מקבל אותך בברכה חזרה הביתה למחנה הלאומי. את הוכחת שנציגי ציבור אמיתיים פועלים לפי צו מצפונם, ואין זכות גדולה מזאת. אני קורא לכל מי שנבחר בקולות המחנה הלאומי להצטרף לעידית ולחזור אלינו הביתה, אתם תתקבלו בכל הכבוד הראוי ובזרועות פתוחות".

יו"ר סיעת הליכוד ומרכז האופוזיציה, ח"כ יריב לוין בירך: "אני מברך מכל הלב ובהערכה עמוקה את ח"כ עידית סילמן, שעשתה הבוקר את המעשה הנכון, את המעשה הציוני והודיעה על הפסקת חברותה בקואליציית השמאל. ח"כ סילמן, בצעד שעשתה, מצילה את מדינת ישראל מתהליך מסוכן וחסר תקדים של פגיעה עמוקה באופי היהודי של המדינה וביסודות קיומה. אני קורא לכל מי שנבחר בקולות בוחרי הימין ללכת בדרך שסללה ח"כ סילמן ולעשות כמוה."

יו''ר ש''ס ח''כ אריה דרעי

יו״ר הציונות הדתית ח״כ בצלאל סמוטריץ אמר׳: "שחר של יום חדש במדינת ישראל. הסוף לממשלה הלא ציונית של בנט והתנועה האיסלמית והרגע שבו אפשר וצריך להחליף אותה בממשלה יהודית, ציונית ולאומית. אני מבקש לברך את ח״כ עידית סילמן על הצעד האמיץ והצודק שעשתה הבוקר ובו הציבה קו אדום בפני הפגיעה בזהות היהודית של מדינת ישראל ובערכי הציונות הבסיסיים".

סמוטריץ' הצהיר כי האופוזיציה תקבל את ''תשובתה'': המחנה הלאומי יקבל את עידית בזרועות פתוחות ובמקום של כבוד השמור למי שהצילו את עם ישראל ומדינת ישראל באחד מרגעי המשבר שלהם. חודש ניסן הוא חודש הגאולה, חודש של חירות ותקווה, הבוקר עידית השיבה את התקווה לאזרחי ישראל. אני קורא לחברים בקואליציה שנבחרו בקולות הימין, חזרו הביתה. יחד נבנה ממשלה יהודית, ציונית ולאומית שתעשה המון טוב למדינת ישראל".

ח״כ אופיר אקוניס (ליכוד) בעקבות פרישתה של ח״כ סילמן מהקואליציה: "ברכות לך עידית סילמן, היו״ר הפורשת של הקואליציה היוצאת. צעד אמיץ, נחוש ונכון מאוד לא רק מבחינה פוליטית, אלא גם מבחינת העמידה על זהותה של מדינת ישראל כמדינה יהודית. אני קורא לחברות וחברי כנסת נוספים מהמחנה הלאומי, שנקלעו לקואליציית השמאל, ללכת בעקבותיה ולהציל את ישראל".

יו"ר מפלגת נעם ח"כ אבי מעוז (הציונות הדתית) בתגובה לפרישתה של ח"כ סילמן מהקואליציה: "עידית, ברוכה השבה. יש קונה עולמו בשעה אחת. אני מברך ומחזק אותך על הכרתך והכרזתך בדבר המרכזיות של הזהות היהודית. יחד נשיב את מדינת ישראל לעם ישראל ולהיותה מדינה יהודית".

יו"ר עוצמה יהודית ח"כ בן גביר: "עידית סילמן קנתה את עולמה בשעה אחת. מגיע לה שאפו על האומץ. הצעד שלה מחזיר את החיוך לעם ישראל ומקווה שבקרוב נחזיר השלטון לעם ונשלח את ממשלת השמאל הקיצונית שבזמן כל כך קצר גרמה לנזקים כה אדירים הביתה- כל הכבוד עידית! עם ישראל חי".

מנגד ח״כ אלי אבידר ביקר את המהלך: "‏חודשים שאני מתריע שמימינה תפתח הרעה. פרשנו להם שטיח אדום, אנחנו דורכים מולם על ביצים, נמנעים מלקדם חוקים שהתחייבנו עליהם לבוחר ואז מחנה השינוי מקבל יריקה בפרצוף".

חה"כ ד"ר שלמה קרעי, הליכוד, על פרישת סילמן: "‏בנימין נתניהו = 683. היתה חסרה רק אצבע אחת כדי שממשלת ההונאה האנטי יהודית והאנטי ציונית תיפול... ואז הגיעה עידית סילמן = 684... מברך אותה על האומץ ועל הגאווה היהודית... והיא זקוקה להרבה אומץ מול הטינופת שתישפך עליה משמאל בקרוב. באיחור קל, אבל הבינה ש"לעת כזאת הגעת למלכות".

"דבריו של אבו מאזן בזויים ושקריים": גנץ על דברי אבו מאזן • צפו
"די, נחנקנו!": דרעי על עליית המחירים • צפו
סערת "50 השואות": אבו-מאזן על היחס של ישראל לפלסטינים • צפו
"הזוי": יעקב אשר על "התכנית למאבק בהדרת נשים בתח"צ"
"בבחירות נדיר אותה ממשרד התחבורה": אבוטבול על מירב מיכאלי
"נתונים מטורפים, הון שלטון": קרעי על יוקר המחיה • צפו
ביבי על המחירים ששוברים שיאים: "הכל עולה" • צפו
פרשת גלעד קריב: נאום האזהרה מהשחיתות של הרפורמים • צפו
יעקב אשר עקץ את גדעון סער: "המחנה הממלכתי הפך למחנה פליטים" • צפו
בן גביר פותח מפלגה - סמוטריץ׳ נלחץ