בעקבות הקורונה: 1.5 מיליון חיסוני שפעת מושמדים

כמידי שנה בוצע רכש של ארבעה מיליון חיסונים, אך השפעת השנה נעלמה מסיבה מיסתורית

בעקבות הקורונה: 1.5 מיליון חיסוני שפעת מושמדים גרוטו מחסן נגד שפעת

החורף שמסתיים בימים אלו רשם שיא נוסף לצד הקורונה: אפס דיווחים על מקרי שפעת, לצד היערכות שיא ורכש כמות גדולה במיוחד של 4 מיליון חיסונים. לכן, קופות החולים ומשרד הבריאות משמידים בימים אלו כ־1.5 מיליון חיסוני שפעת שנשארו ללא דרישה.

על פי הפרסום ב"ישראל היום", מידת העניין בחיסוני השפעת צנחה כאשר הגיעו חיסוני הקורונה, ולאור הדיווחים שאין מקרי תחלואה. במשרד הבריאות נערכו לחורף שבו תהיה תחלואה משולבת של שפעת וקורונה (שזכתה לכינוי פלורונה). בדיעבד, מנתוני המרכז לבקרת מחלות במשרד הבריאות עולה כי לא התגלה בבדיקות מעבדה אף לא מקרה אחד של שפעת.

לאורך כל העונה שיעור הפניות למרפאות, לחדרי המיון ולמחלקות הילדים בשל מחלות חורף דמויות שפעת היה נמוך. כך למשל שיעור הפניות למרפאות בגלל מחלות דמויות שפעת היה קרוב לאפס, לעומת שיעור של 20-15 מקרים ל־10,000 נפש בתקופה המקבילה בשנים האחרונות. "שיעורי תחלואה נשימתית הם נמוכים. טרם זוהתה פעילות שפעת בקהילה בישראל", מציינים במשרד הבריאות.

"השנה צפו ביקוש גדול לחיסוני שפעת", אומר פרופ' שלמה וינקר, ראש אגף הרפואה בלאומית. "המחיר ששולם היה שנזרקו מיליוני שקלים לפח".

פרופ' אורן צמחוני, מנהל היחידה למחלות זיהומיות בבית החולים קפלן, אמר כי "לא ראיתי אף פעם עונת חורף כזו שאין בה בכלל שפעת".

בעקבות קרישי דם: הוקפאו חיסוני הקורונה
אזהרת כלבת: בעלי חיים נגועים בכלבת בצפון
פריצת דרך במאבק למלחמה בסרטן המוח
סיכום חדשות השבת: הכותרות שלא כדאי שתפספסו
גם השנה: בבתי החולים בישראל חגגו ליל הסדר למהדרין
"ממש מקנא בכם": מה גרם לשר הדתות להזיל דמעה באמצע הביקור? צפו
כיצד בית החולים הצרפתי התגבר על ההדבקה בקורונה?
מיליון ש''ח: תביעה על אבחנה שגויה לחרדי
נערה מאושפזת בעקבות כלבת
אסון הטביעה בנחל: המשטרה עצרה את מדריך הטיול לחקירה