לצד הלחימה: רוסיה פתחה ב"משאלי עם" בשטחים הכבושים באוקראינה

הרשויות בארבעה מחוזות שנתפסו על ידי הצבא הרוסי החלו בהצבעה על סיפוח לרוסיה

לצד הלחימה: רוסיה פתחה ב"משאלי עם" בשטחים הכבושים באוקראינה נזקים עצומים כתוצאה מהמלחמה באוקריאנה

שלטונות הכיבוש הרוסיים באוקראינה החלו הבוקר (שישי) בסדרה של "משאלי עם" בארבע מחוזות כבושים במזרח ובדרום מזרח אוקראינה, זאת במטרה להכריז על סיפוחם הישיר לשלטונה של מוסקבה. כך דווח ב'ישראל היום'.

הרשויות במחוזות דונצק, לוהאנסק, חרסון וזפוריז'יה החלו בהצבת קלפיות אישור טפסים והצבעה במשאלי העם על סיפוח מרצון לרוסיה. על פי דיווחים מהשטח, בשכונות ויישובים רבים כלל לא הוצבו קלפיות ורבים מתושבי המחוזות כלל אינם רשומים להצביע בשל הארגון החפוז וחסר הסדר של המהלך הפוליטי.

סרטונים שפורסמו ברשתות החברתיות על ידי סוכנויות הידיעות הרוסיות הראו תושבים, בעיקר קשישים, מתקבצים להצביע כשהם מחזיקים במסמכים שהוכנו מבעוד מועד. בכמה מקומו תדווח על איומים מצד ראשי שלטונות הכיבוש על אזרחים כי יפונו מבתיהם או עבודתם תיפגע אם לא יצאו להצביע במשאל העם.

בעיר מליטפול שבמחוז זפוריז'יה דווח על תחנת קלפי שהותקפה על ידי פרטיזנים מקומיים ונשרפה. על פי הדיווחים, לא נגרמה פגיעה בחיי אדם. במקומות אחרים, בעיקר במחוזות דונצק ולהונסק, לא תתקיים הצבעה בשל הקרבה לקווי החזית.

חשוב לציין כי כל ארבעת המחוזות בהם מקיימים שלטונות הכיבוש את ההצבעה אינם בשליטה מוחלט של רוסיה ורבים מתושביהם עזבו בשל הפלישה הרוסית. למהלך אין תמיכה בינלאומית כלשהי ומדינו תאירופה כבר הודיעו כי לא יקבלו את תוצאות משאלי העם וימשיכו לראות בשטחים הללו חלק בלתי נפרד משטחה של אוקראינה.

אוקראינה מורידה את דרג היחסים הדיפלומטיים עם טהרן
בצה"ל צריכים לדאוג: המל"טים האיראניים מכים בעוצמה בצבא אוקראינה
סיכום חדשות השבת: הרוגים בתקיפה בסוריה, בולען בנתיבי איילון
שורת בכירים ששיתפו פעולה עם מוסקבה או מונו על ידיה - חוסלו
לראשונה באירופה: בית חב"ד יוקם בשדה התעופה הבינלאומי במולדובה
עיירות מופגזות ועשרות הרוגים: חשש ממלחמה כוללת בקווקז
הרוסים נמלטים - ומשאירים אחריהם אוצר לאוקראינה
"התפטר, אתה פוגע ברוסיה": נבחרי ציבור במוסקבה בדרישה מפוטין
צפון קוריאה העבירה חוק האוסר משא ומתן על נשקה הגרעיני
סיכום חדשות השבת: איראן הציבה מערכות הגנה ב-51 ערים