פרטים חדשים על מאמצי הנשיא: סדרת שיחות עם בכירים ברשויות השלטון

נשיא המדינה ערך בשבוע האחרון שיחות כדי להשיג הסכמות על הרפורמה במערכת המשפט • גורמים פוליטיים: יש מתיחות מסוימת בין נתניהו ללוין

פרטים חדשים על מאמצי הנשיא: סדרת שיחות עם בכירים ברשויות השלטון הרצוג מעניק את המנדט לנתניהו

פרטים חדשים על הניסיון של הרצוג להשיג פשרה על הרפרומה המשפטית: על פי הדיווח ב"ישראל היום" נודע כי במסגרת המאמצים נשיא המדינה צפוי לקיים בשבוע הקרוב סדרת שיחות עם בכירים בממשלה, בכנסת וברשות השופטת.

אתמול פורסם כי הנשיא יצחק הרצוג מקיים שיחות חשאיות עם בכירים בממשלה, בכנסת וברשות השופטת, במטרה לפתוח ערוץ הידברות בין ראשי שלוש זרועות השלטון. תקוותו של הנשיא שבמסגרת השיח יושגו הסכמות על אופי הרפורמה ביחסים שבין הרשויות.

פגישות אלה יצטרפו לשיחות אינטנסיביות שקיים הרצוג לאורך השבוע שעבר עם רבים במערכת הפוליטית, ובכללם ראש הממשלה נתניהו. גורמים המעורים בפרטים סירבו לפרט את אופי ההסדר שאליו חותר הרצוג. עם זאת, מהמידע שהגיע למערכת עולה כי הרצוג נכנס לסוגיות עצמן, וכי המתווה שהוא מגבש רחב ועמוק, וכולל הסדרה מחדש של היחסים בין שלוש הרשויות. רגל נוספת של המהלך צפויה להיות הגדלה משמעותית של מספר השופטים - נושא דגל מבחינתה של נשיאת בית המשפט העליון חיות, כפי שציינה בנאומה החריף ביום חמישי.

משיחות שקיים הרצוג עד כה עולה כי מצידה של הממשלה, ובכלל זה של לוין, קיימת נכונות להכניס תיקונים ושינויים בהצעת הרפורמה. לוין עצמו אף אמר בערב השקת הרפורמה כי הוא פתוח לשמוע רעיונות והצעות מכל הצדדים. גם יו"ר ועדת החוקה של הכנסת, שמחה רוטמן, הבהיר כי בדיוני הוועדה יינתן פתחון פה לכל הדעות, וכי הוא מוכן להכניס תיקונים בנוסח המקורי של ההצעות שפרסם.

מנגד, מהמגעים שהתקיימו עם חיות עולה כי היא מוכנה להידבר, אך לא ברור עד כמה היא מוכנה להתפשר על סוג של שינוי בשיטה המשפטית הקיימת. יצוין כי בנאומה ביום חמישי, חיות גם נמנעה מהבעת נכונות לשיח עם הממשלה על הרפורמה המוצעת, אך טענה כי הבעיה היחידה במערכת המשפט היא מספרם המצומצם של השופטים.

חרף הפערים העצומים, הרצוג "עובד 20 שעות ביממה", כדברי אחד הגורמים, כדי להביא להידברות בין הניצים. הנשיא חרד מההתנגשות החריפה בין בכירי הממשלה, האופוזיציה ומערכת המשפט, וכן מהתפשטותה לציבור הרחב ומהאפשרות שתגלוש לכדי אלימות ברחובות.

בבית הנשיא סבורים שהתבטאויות קיצוניות של אישי ציבור, בכל הצדדים של הקשת הפוליטית, מתסיסות את האווירה ומגבירות את החשש שהעימות יעבור גם לפסים פיזיים. לתחושתו של הנשיא, המתח, העוינות בציבור וחוסר הנכונות של הצדדים לשמוע האחד את השני - מזכירים את הימים שקדמו לרצח ראש הממשלה רבין בשנת 1995.

המניעים של נתניהו

אחד האתגרים של התקופה הקרובה הוא פסק הדין שייתן בג"ץ השבוע בעתירות נגד מינויו של ח"כ אריה דרעי לשר בממשלה. אם המינוי יוכשר ובג"ץ יימנע משימוש בעילת הסבירות כדי לפסול חוק יסוד - ההערכה היא שדרעי עצמו יצטרף למאמצים להשיג פשרה בין הרשויות.

השקפתית, נתניהו לא מחזיק בדעתו של לוין כי נדרשת רפורמה כה מרחיקת לכת ביחסים בין הזרועות. על פי גורמים במערכת הפוליטית, בין השניים אף שוררת מתיחות מסוימת על רקע זה. עם זאת, בשלב זה נתניהו מאפשר לשר המשפטים ולשחקנים האחרים בקואליציה לקדם את הרפורמה, ולא ברור אם הוא עושה זאת בשל התלות הפוליטית שלו בהם.

יצוין כי הנשיא עצמו הודה כי הוא פועל ומקיים שיחות "במטרה להביא לקיומו של דו־שיח מכובד ומכבד, בתקווה להגיע להבנות".

הרצוג גם פנה אל מנהיגי הציבור, ואמר: "גלו איפוק ואחריות. עלינו להרגיע את הרוחות ולהוריד את הלהבות. אין לנו ארץ אחרת". הערב יצאה הודעה מטעמו: "נשיא המדינה יצחק הרצוג מאמין כי זכות ההפגנה היא נשמת אפה של הדמוקרטיה. בית הנשיא, כמוסד לאומי וכבית העם, הינו מוקד לגיטימי להשמעת קולות שונים".

דרעי לנתניהו: אם המינוי ייפסל בבג"ץ - בטל ומהר את עילת הסבירות
אם בג"ץ יפסול את דרעי, הוא עשוי להתמנות לתפקיד רה"מ החליפי
"סתם מתגרים בכל העולם": גפני על עליית בן גביר להר הבית
"פוגע בסביבה ובבריאות": ויכוח סוער סביב ביטול מס החד פעמי
"יוקר המחיה לא מפסיק לעלות": נתניהו מכנס דיון כלכלי עם סמוטריץ'
פרוש ימונה לשר לענייני ירושלים ויהיה אחראי על מירון
דרעי נכנס לתפקיד שר הבריאות באופן רשמי
אחרי הקמפיין נגד בנט ולפיד: נתניהו יעביר מיליארדים לערבים
נתניהו השביע את ממשלתו החדשה בכנסת
היום תתקיים השבעת ממשלת נתניהו, אלו השרים והתפקידים