ראש המוסד הבריטי: אין לרוסיה יכולת לנצח את אוקראינה

ריצ'רד מור שיתף מאמר שכתב מומחה לחשיבה מלחמתית, בו טען כי "פוטין פיתח אובססיה כלפי אוקראינה"

ראש המוסד הבריטי: אין לרוסיה יכולת לנצח את אוקראינה

האם רוסיה נכנסה למלחמה שהיא לא יכולה לצאת ממנה? ובכן, זו עמדתו של ראש מערך הביון הבריטי ה-MI6 ריצ'רד מור. מור שיתף את דעתו בנושא עם עוקביו ברשת הטוויטר, כשהוא מגיב ומתייחס למאמר נרחב בנוגע למלחמה שכתב פרופ' אמריטוס לורנס פרידמן, מומחה לחשיבה מלחמתית מקינגס קולג', כך מתפרסם ב'ישראל היום'.

תחת הכותרת 'ההימור הפזיז של פוטין', כתב פרופ' פרידמן כי "נשיא רוסיה פיתח אובססיה כלפי אוקראינה, אולם מדובר במלחמה שהוא לא יכול לנצח בה כי הוא יצטרך לשנות את העמדות של האוקראינים עצמם, וזה מהלך שאין ביכולתה של רוסיה לבצע. כלומר, גם אם הממשל האוקראיני יצא לגלות והצבא יישבר, עדיין מדובר מבחינה רוסית בבוץ של ממש כי העם עצמו מתנגד לנוכחות הרוסית בארצו", כתב המומחה.

מעבר לעמדה הזו של שירותי הביון הבריטיים, לפיה אין לפוטין באמת יכולת הכרעה ממשית של המלחמה, ישנה מעל הדוב הרוסי בעיה כלכלית עצומה שככל הנראה תהפוך לקריטית בצורה חסרת תקדים בשבוע הקרוב באם הלחימה תימשך מעל 10 ימים. הסיבה היא העלות העצומה של כל יום לחימה שמוערכת ב-20 מיליארד דולר, סכום שבעשרה ימי לחימה מגיע לכ-200 מיליארד ולכמות כסף שאין לפוטין לשפוך על המלחמה הזו.

עדויות לכך מגיעות גם מהכינוס בו אסף אליו הנשיא הרוסי את האוליגרכים הרוסיים, כינוס בו על פי משתתפים שונים הוא השתולל וזעם על העמידה האוקראינית.

זאת כמובן עוד לפני ניתוקה של רוסיה ממערכת הסוויפט של מערך הבנקאות העולמי, ניתוק שעוד עלול להתברר כפגיעה אנושה עוד יותר בכלכלה הרוסית.

מי שמעלה את הסוגיה הכלכלית הזו הוא שר ההגנה האסטוני לשעבר, ריהו טראס, שבסדרה ארוכה של ציוצים בטוויטר, הסביר את העלות של יממת לחימה מצד הדוב הרוסי. "רוסיה לא נערכה טקטית למלחמה הזו. כל יום עולה לה סביב 20 מיליארד דולר ויש לה יכולת לממן טילים רק לעוד 4 ימים הכי הרבה, זו הסיבה מדוע פוטין מורה לירות את הטילים שלו במשורה", כתב שר ההגנה האסטוני לשעבר.

השר ציין עוד כי "הרוסים יוכלו למלא את המלאים שלהם רק עוד כמה חודשים וכעת הם ניצבים אל מול מחסור כבד בציוד. כמו כן, מי שהיו מספקים להם את החומרים הם סלובניה, פינלנד וגרמניה שכעת חתכו את הקשר עם הרוסים".

למעשה סיכם השר האסטוני כי "רוסיה בנתה על פאניקה של הציבור האוקראיני וכשזה לא קרה, הם בבעיה".

אוקראינים בוזזים נשקים על טנק רוסי
לראשונה: הרצוג המריא הבוקר לביקור בבחריין
אמבולנס ממוגן ירי יועבר לשימוש כוחות ההצלה האוקראינים
"מרכז רבני אירופה" בקול קורא על משמר הדת וחיזוק הקהילות היהודיות
מאסק ערך סקר: האם טראמפ יחזור בקרוב ל'טוויטר'?
בהזמנת המלך: הרצוג יצא לביקור ממלכתי בבחריין
קבר אחים ענק מתקופת השלטון הקומוניסטי נמצא בטרנסניסטריה
ביידן: "לא סביר שהטילים שפגעו בפולין שוגרו מרוסיה"
טראמפ הכריז על מועמדותו לנשיאות ארה"ב ב-2024: "הקאמבק מתחיל"
דרמטי: שני בני אדם נהרגו בעיר פרזבודו שפולין מפגיעת טיל רוסי
פרשת מות העיתונאית: ה- FBI האמריקני פתח בחקירה פלילית נגד ישראל